ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - greekhandball.com

ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

Κροατία και Γαλλία προκρίθηκαν πανηγυρικά στον τελικό του Παγκοσμίου

Με την απόδοση τους αφαίρεσαν την λάμψη από τους χθεσινούς ημιτελικούς του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Κροατία και Γαλλία, απέδειξαν εμπράκτως πως ήταν με διαφορά οι καλύτερες ομάδες του τουρνουά και ο αυριανός μεγάλος τελικός ανάμεσα τους, απλά ήταν η επιβράβευση τους. Οι «Τρικολόρ» στον πρώτο χρονικά ημιτελικό επιβλήθηκαν 27-22 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Δανίας, ενώ οι διοργανωτές λίγο αργότερα νίκησαν 29-23 την Πολωνία. Δύο διαφορετικές σχολές, δύο ομάδες όμως τόσο ίδιες, όσο και στο στυλ παιχνιδιού τους. Η άμυνα τους, το βασικό τους χαρακτηριστικό, που τους έφερε μέχρι εδώ θα κρίνει και το στέμμα του παγκόσμιου πρωταθλητή.
Οι Κροάτες τα είδαν... σκούρα στο 1ο ημίχρονο, καθώς αν και προηγήθηκαν 13-9 στο 25', ένα σερί 4-0 των Πολωνών έφερε το ματς στα ίσα (13-13), λίγο πριν την συμπλήρωση των 30'. Μπαίνοντας στο δεύτερο η ομάδα ήταν αποφασισμένη να «καθαρίσει» την πρόκριση και το έπραξε. Με τον Τσούπιτς να σκοράρει 12 φορές (σε 13 προσπάθειες) και την άμυνα να αφήνει στα 3 γκολ τους Πολωνούς για 18 λεπτά, το σκορ έφτασε στο 25-16! Τα υπόλοιπα λεπτά 12 λεπτά απλά ήταν διαδικαστικά. Οι Γάλλοι από την άλλη μεριά «στραγκάλισαν» με την επιθετική τους άμυνα τους Δανούς και μετέτρεψαν σε περίπατο το δικό τους ματς. Στο 28' έφτασαν στο 9-15 και από τότε οι Δανοί δεν πλησίασαν περισσότερο από τα τέσσερα γκολ (20-24 στο 55')!

ΚΡΟΑΤΙΑ 29
ΠΟΛΩΝΙΑ 23
Τα δεκάλεπτα: 6-3, 10-7, 14-13 (ημχ.), 21-15, 25-16, 29-23
ΚΡΟΤΙΑ (Τσέρβαρ): Λόσερτ (1/4-25%), Χρβάτιν 1, Μπάλιτς 2, Ντούβνιακ 4, Λάσκοβιτς 2, Κόπλιαρ, Βόρι 3, Γκογιούν, Χόρβατ, Σπόλιαριτς, Μέτλισιτς 5, Βάλσιτς, Αλιλοβιτς (17/37-46%), Τσούπιτς 12.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Βέντα): Σμαλ (6/24-25%), Γιάσκα, Λιγιέφσκι Κ., Κουζίνσκι, Μπιελέσκι 1, Σιόντμιακ 3, Βίεκλακ, Γιουρέτσκι Μπαρτόζ 3, Γιουρέτσκι Μίχαλ 2, Τζουράσικ 6, Τουζίνσκι 4, Μάλχερ (3/14- 21%), Λιγιέφσκι Μ. 4, Γκλίνσκι.
Διαιτητές: Λεμέ/ Ούλριχ (Γερμανία), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-4/5

ΔΑΝΙΑ 22
ΓΑΛΛΙΑ 27
Τα δεκάλεπτα: 4-4, 8-10, 11-16 (ημίχρονο), 13-19, 15-23, 22-27
ΔΑΝΙΑ (Βίλμπεκ): Χβιντ (3/24-13%), Μόνγκεσεν 2, Μπόεσεν, Λ. Γιόργκεσεν, Γιένσεν 1, Κρίστιανσεν 2, Μ. Γιόργκεσεν 5, Εγκερτ 3, Γιάκομπσεν (5/11-45%), Σπέλεμπεργκ, Κνούντσεν 4, Χάνσεν 4, Λίντμπεργκ, Νίλσεν 1.
ΓΑΛΛΙΑ (Ονεστά): Φερναντέζ 2, Ζιλ Γ. 5, Ναρσίς 3, Καραμπουέ, Καράμπατιτς 2, Κέμπε 2, Ζουνιγιόν, Ομεγιέρ (10/32-31%), Αμπατί 1, Αμπαλό 7, Σοράιντο 1, Γκιγκού 4, Μποσκέ, Οστερταγκ. Διαιτητές: Γκούσκο/ Πέπκιν (Λευκορωσία), Κόκκινη: 55:31 Αμπαλό (για επικύνδηνο παιχνίδι), Δίλεπτα: 0-2, Πέναλτι: 1/1- 4/6.