Νίκησε αλλά προβλημάτισε - greekhandball.com

Νίκησε αλλά προβλημάτισε

Του Ηλία Τάταλα
Χωρίς τον τιμωρημένο Νίκο Κοκώνη ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στη ΧΑΝΘ και πήρε τη νίκη επειδή είχε σε πολύ καλή μέρα τους Αποστόλη Παλάσκα και Στάθη Κεσίδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα στην επίθεση (3-3), όμως στο δεύτερο κατάφερε να τρέξει διατηρώντας την καλή του άμυνα και ξέφυγε με 10-6. Στο τρίτο δεκάλεπτο επανεμφανίστηκαν οι κακές συνήθειες της περσινής σεζόν. Πολλές διαμαρτυρίες στους διαιτητές από πάγκο και παίκτες (με δίλεπτο για διαμαρτυρία στον Πετρίδη), όντως για λάθη που έκαναν οι κακοί Μπουγιάκας
– Χατζηπαναγιωτίδης και αποπροσανατολισμός από τον αγώνα, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στη ΧΑΝΘ να προηγηθεί με 12-13 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ένταση να κυριαρχεί κυρίως από τον πάγκο της ΧΑΝΘ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό για να ξεφύγει στο σκορ παρά το γεγονός ότι για μεγάλο διάστημα έπαιξε με παίκτη παραπάνω και μόνο στο 57:00 κατάφερε να αποσπαστεί με τέσσερα γκολ. Η άμυνα προβλήματισε καθώς υπήρχαν αργές επιστροφές.

Κομβικά σημεία ήταν το κρίσιμο γκολ του πρωτοεμφανιζόμενου Κώστα Τσεσμετζίδη στο 54ο λεπτό (έκανε το 27-25), η απόκρουση πέναλτι του Γουργούμη στον Σπυρόπουλο στο 56:20.

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 10-6, 12-13, 19-18, 25-22, 29-26
Δίλεπτες αποβολές: 5-9
Πέναλτι:  5/6 - 2/3
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Γουργούμης, Ζάγκας, Γιαννακίδης, Τσακίρης 4, Τσίλης, Πίτσιος, Παλάσκας 11, Βότσης, Πετρίδης 4, Τρουμπέτας 3, Κεσίδης 5, Περβανάς, Χ. Νικολαΐδης 1, Τσεσμετζίδης 1, Ιλερής, Χ. Παπαδόπουλος.
ΧΑΝΘ: Λαγούδης, Φραγγής, Ράμμος 2, Καφαντάρης 2, Σπυρόπουλος 3, Σαρηγιαννίδης 2, Δέσπος, Λάππας 4, Ναουμίδης 2, Κόντης, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 2, Τσαβδάρης, Σιμιτσής, Παντελίδης 1, Κεσίδης 8.