Θρίλερ στο Αίγιο και ισοπαλία για Πήγασο και Πανελλήνιο - greekhandball.com

Θρίλερ στο Αίγιο και ισοπαλία για Πήγασο και Πανελλήνιο

Ένα πραγματικό ντέρμπι, με μεγάλες συγκινήσεις, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Αιγίου. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Πανελλήνιο ο οποίος με ηγέτες τους έμπειρους Δημήτρουλα, Κοτελίδα, Ζήση και Καραμαγκέλα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων και άρχισε να χτίζει σιγά-σιγά μια καλή διαφορά για να φτάσουμε στο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 9-14. Οι παίχτες του Γ. Καρανικολόπουλου μπήκαν εξίσου δυνατά και στο Β' ημίχρονο  και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 12-20 στο 39’. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα για τον Πήγασο, με τον Πριόβολο πρωταγωνιστή,
ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μπλοκαρισμένος από την άμυνα των φιλοξενούμενων, έγινε το 18-21 στο 45’ κι εκεί ο Πήγασος ξαναμπήκε στο παιχνίδι το οποίο φαινόταν χαμένο μέχρι τότε. Εκμεταλλευόμενοι και την κούραση του Πανελληνίου που δεν είχε πολλές εναλλακτικές λύσεις έριξε την διαφορά στα 2 γκολ στο 50’ 21-23 και 23-25 στο 55’. Η αποβολή του Δημήτρουλα με 3 δίλεπτα στο 54’ αποσυντόνισε επιθετικά την ομάδα του και στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν στο γκολ. Στο 59’ ο Πήγασος ισοφάρισε σε 26-26, αλλά ο Καραμαγκέλας με ασίστ του Κοτελίδα έκανε το 26-27 στο 59:18’. Η τελευταία επίθεση ήταν του Πήγασου και ο Βουγιάνοβιτς από θέση εξτρέμ κέρδισε το πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο ίδιος και σε νεκρό χρόνο έγινε το 27-27.

ΠΗΓΑΣΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 27-27
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 3-5, 5-7, 6-10, 9-14 (ημιχ.) 12-17, 13-20, 18-21, 21-23, 23-25, 27-27 (τελικό)

ΠΗΓΑΣΟΣ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Ευαγγελόπουλος, Πριόβολος 10, Πολίτης 2, Βουγιάνοβιτς 5, Μήλας, Γιαννόπουλος, Γιούπης, Αλεξόπουλος 1, Θεοδωρόπουλος, Πετρόπουλος,  Διαμαντόπουλος, Δεμίρης 2, Γεωργίου 6, Μάρκοβιτς 1, Ζατσε

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Καρανικολόπουλος): Τζανακάκης, Κοτελίδας 6, Δημήτρουλας 4, Μπαρίκος,  Ζήσης 6, Δημητρόπουλος, Ξηρός, Καραμαγκέλας 5 ,Καυκούλας,  Κοντούλης 3, Μάνθος Γ. 3, Τσιλιμπάρης