Νίκη με απώλειες για τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Νίκη με απώλειες για τον ΠΑΟΚ

Του Ηλία Τάταλα
Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τον Αερωπό με 26-21 στη Μίκρα για τη 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών του χάντμπολ, όμως έχασε τους Πετρίδη και Τσακίρη, που τραυματίστηκαν πριν την έναρξη και κατά τη διάρκεια του αγώνα αντίστοιχα. Χωρίς τους Τσίλη, Χρήστο Νικολαΐδη, Τσεσμετζίδη και Πετρίδη που υπέστη τράβηγμα στη γάμπα στην προθέρμανση, ο ΠΑΟΚ είχε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει με 5-8 στο 18ο λεπτό, με τον Τζουβάρα να είναι κορυφαίος του Αερωπού (4 γκολ).

Η βελτίωση στην άμυνα έφερε κλεψίματα και με κορυφαίο τον Νέναντ Τρουμπέτας (4/4 σουτ, 3
ασίστ), ο ΠΑΟΚ μπήκε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων (12-10) για το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Δημήτρη Τσακίρη (φόβοι για θλάση στους προσαγωγούς) στο 37ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-11 στο 38ο λεπτό, όμως ο Αερωπός μείωσε στο γκολ (17-16) στο 46:50. Στο 51:00 ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τριών τερμάτων (20-17)  και στο 56:17 οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη ξέφυγαν με τέσσερα γκολ (23-19) απλοποιώντας τα πράγματα για να πάρουν τελικά τη νίκη με 26-21.

Ο Νέναντ Τρουμπέτας με 7 γκολ σε 8 σουτ και πέντε ασίστ, ο Κώστας Γουργούμης με 16 επεμβάσεις, ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Νίκος Κοκώνης που πέτυχαν από 4 γκολ ήταν οι καλύτεροι από πλευράς ΠΑΟΚ.

Στα αξιοσημείωτα ήταν η πρώτη επίσημη συμμετοχή του Νίκου Νικολαΐδη μετά από ενάμιση χρόνο απουσίας λόγω τραυματισμών, που συνδυάστηκε και με γκολ, αλλά και η βράβευση του προπονητή του Αερωπού, Γιάννη Πηλαλίδη από τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ πριν την έναρξη του ματς. Στην αποστολή του ΠΑΟΚ συμμετείχε για πρώτη φορά ο 16χρονος Μίλτος Νάσης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 4-5, 7-8, 10-10, 12-10 (ημχ), 14-11, 16-12, 17-15, 19-17, 21-19, 26-21.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 4, Γουργούμης (16 επεμβάσεις), Πίτσιος, Νικολαϊδης 1, Βότσης 2, Κοκκώνης 4, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης, Παπαδόπουλος 4, Τσακίρης 4, Τρουμπέτας 7, Κεσίδης, Νάσης, Γιαννακίδης.
Αερωπός (Γιάννης Πηλαλίδης): Κοτανίδης (12 επεμβάσεις), Τζουβάρας 4, Γιόσμου 5, Πετρίδης 4, Αθανασιου,  Κράλλης, Κυριάκου 2, Βαφείδης, Μαυρόπουλος, Αρβανιτίδης Α., Αρβανιτίδης Π. 3, Ροδοβίτης 1, Μούσιος 1, Μουτούδης, Μπακιρτζής 1.
Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/3 - 2/2
Διαιτητές: Κατσίκης - Μιχαηλίδης