Πάθος κι ένταση για Αναγέννηση και ΑΕΚ - greekhandball.com

Πάθος κι ένταση για Αναγέννηση και ΑΕΚ

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι (12 δίλεπτες αποβολές) και γεμάτο ένταση, Αναγέννηση Βύρωνα και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλες 19-19 σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με τους δύο προπονητές να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα. Η «Ένωση» ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-2 στο 12', αλλά η Αναγέννηση αντέδρασε και κατάφερε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά ψαλίδισε την διαφορά (6-7 στο 17') και στην συνέχεια ισοφάρισε (8-8 στο 22'), ενώ στο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται 13-10 με επιμέρους σκορ 11-3.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ γκολ μέχρι το φινάλε και να χάνουν από δύο επιθέσεις η καθεμιά για να κερδίσει το ματς. Με την ΑΕΚ το
ντεμπούτο του έκανε ο σκληροτράχυλος πίβοτ Δημοσθένους, ενώ κορυφαίοι ήταν Νικολαϊδης (6 γκολ), Γεωργιάδης (4 γκολ). Για την ομάδα του Βύρωνα ξεχώρισαν οι Στούμπης Π. (5 γκολ) και Μυλωνάς (5 γκολ)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΑΕΚ 19-19
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 4-7, 7-8, 10-9, 13-10 (ημχ.), 13-13, 15-15, 17-17, 17-18, 19-18, 19-19
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Αντωνιάδης, Βλαχοθανάσης, Στούμπης Δ., Στούμπης Π. 5, Τσεύλικος 1, Αργυράκης 1, Χατσίκας, Γεωργίου, Λάκοβιτς 4, Μυλωνάς 5, Φάμπατς 1, Καραστέργιος, Λεωνίδας 2, Χριστοδούλου.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Τσιλιμπάρης Κ., Τσιλιμπάρης Ν., Παπαδόπουλος Γ. 1, Παπαδόπουλος Χ., Τσαούσης 1, Μπακαούκας 3, Νικολαϊδης 6, Δημοσθένους 1, Κατσίκης 3, Χατζηκωνασταντίνου, Γεωργιάδης 4, Φίλιππας, Κολιούλης, Μπάγιας, Ξηρός.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Κόκκινη: 54:46 Χατσίκας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-5.