Νικηφόρο ξεκίνημα για τους άνδρες της Αναγέννησης Άρτας - greekhandball.com

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους άνδρες της Αναγέννησης Άρτας

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους άνδρες της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας, οι οποίοι νίκησαν στο ΔΑΚ Άρτας τον Φαίακα Κέρκυρας με 26-21. Η Αρτινή ομάδα είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και μετά το πρώτο 20λεπτο κατάφερε να αυξήσει την διαφορά. Στο 25΄ το σκορ ήταν στο 11-6, ενώ το ημίχρονο έληξε με 14-7, στο +7 για την Αναγέννηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο β΄ μέρος και μείωσαν στα τέσσερα γκολ, 15-11, αλλά στη συνέχεια η Αναγέννηση ανέβασε τη διαφορά στα 6 τέρματα και έτσι έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την «Α» νικήτρια με 26-21. Πρώτος σκόρερ για την Αρτινή ομάδα ήταν ο Γεωργίου με έξι τέρματα και ακολούθησε ο Βουγιασίνοβιτς με πέντε.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 26-21

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 6-3, 8-6, 11-6, 14-7 (ημχ.), 15-11, 18-13, 20-14, 23-17, 25-19, 26-21.
Αναγέννηση Άρτας: Μπέκας, Μακρής 1, Κωνσταντίνου 1, Διάρας, Τσιάτσος, Τούτσης, Μάρκοβιτς 1, Ζήσης 2, Δεμίρης 3, Γιαμούρης, Παπαγιαννόπουλος 3, Λάκκας 4, Γεωργίου 6, Γρούμπας, Βουγιασίνοβιτς 5, Δελικούρας.
Φαίακας Κέρκυρας: Γκόρος, Ασμάνογλου, Κουλούρης, Δελλής 5, Μωραϊτης, Αραμάνος, Καραμανλής 7, Κολοβός 5, Νάστος 1, Σμοϊλης 1, Βάγιας 1, Ντούρος, Αρβανίτης 1.
Διαιτητές: Αβράμης- Χρόνης
Δίλεπτα: 4 - 4, Πέναλτι: 4/6 - 2/2