Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Πρωτέα Άρτας - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Πρωτέα Άρτας

Πρεμιέρα με νίκη για τον Πρωτέα Άρτας στην Α2 κατηγορία ανδρών του χάντμπολ, με την ομάδα του Κύρου Σαράφη, να επικρατεί εκτός έδρας επί του ΑΟ Ιωαννίνων στο ΕΑΝΚΙ με 30-26. Σε ενα αμφίρροπο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα φτάνοντας τα 5 τέρματα στο 20', αλλά οι παίχτες του Κ. Χαρίση κατάφεραν να την μειώσουν στο ημίχρονο που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 14:15. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά αποκτώντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 35' (18:17), σημείο στο οποίο ο Πρωτέας με καλή άμυνα κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα ο οποίος έληξε με 26:30 για τους φιλοξενούμενους.

ΑΟΙ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 26-30

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 5-10, 7-12, 12-12, 14-15 (ημ.), 18-17, 19-22, 22-24, 23-25, 25-26, 26-30(τελ.)
ΑΟΙ (Κώστας Χαρίσης): Μέλος, Γαρίδας, Ζαμπαλάς 6, Πατραμάνης 4, Σερασίδης 2, Τζούκας 4, Βέργος, Τσολίγκας 1, Γεωργίου 6, Δρανόβαλης, Σίμος 3, Δημητρούσης, Σίτας, Κόκκας, Νάκος.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Κύρος Σαράφης): Μάκης, Τσέλιος Π. 4, Τσέλιος Ν. 7, Παπανδρέου, Ντάλας, Κίτσος 4, Γιολδάσης, Τσούλος, Τσέλιος Γ. 3, Γεροδήμος, Μακρής Κ., Γιουσάνοβιτς 8, Μπίζγκα 2, Κολιός, Μακρής Δ.
Διαιτητές: Κούρικας-Βεργος.