Πήρε το βαθμό στο τέλος... (βίντεο) - greekhandball.com

Πήρε το βαθμό στο τέλος... (βίντεο)

Σπουδαίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό "Ζαχαρίας Αλεξάνδρου", όπου Ιωνικός ΝΦ και Άρης Νικαίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 26-26. Οι φιλοξενούμενοι του Τάκη Μελετάκου, μπήκαν αποφασιστικοί στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή απόδοση του Μελετάκου, πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα από ένα έως δυο γκολ, το οποίο κρατούσαν σε όλη τη διάρκεια του Α' ημιχρόνου που έληξε τελικά με 14-16.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με την ίδια εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά μικρό προβάδισμα και τον Ιωνικό να
προσπαθεί να περάσει μπροστά, κάτι που κατάφερε στο 52', όταν και πέρασε μπροστά με 23-22. Στο χρόνο που απέμενε ο Ιωνικός έπαιρνε το προβάδισμα και ο Άρης Νικαίας έφερνε το παιχνίδι στα ίσια. Για να φτάσουμε στα 3 τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες του Σπύρου Μπαλωμένου έκαναν το 26-25 στο 57'10" και ο Άρης Νικαίας στην επίθεση που ακολούθησε δεν κατάφερε να πετύχει τέρμα, με τη μπάλα να περνά στα χέρια του Ιωνικού, ο οποίος με τη σειρά του έχασε την επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη Νικαίας να ξαναφέρει το παιχνίδι ισόπαλο, κάτι που τελικά έγινε με τέρμα του Μουλιάτου στο 58'28", ο οποίος σημείωσε το 26-26 που ήταν και το τελικό σκορ, αφού στις 2 οργανωμένες επιθέσεις -από μια για κάθε ομάδα- που εκτελέστηκαν, δεν μπήκε κάποιο άλλο γκολ.

ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-26
Πεντάλεπτα:2-3, 3-5, 6-8, 9-10, 12-13, 14-16 (ημ.) 14-17, 17-19, 19-21, 21-22, 25-24, 26-26 (τελ)

ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 4, Μπαλωμένος 9, Τσακούλης, Συμεωνίδης, Μπίλος 3, Αντωνόπουλος 2, Βεζύρης, Κασαπίδης, Σάσσος 1, Κοροβέσης 7, Κρητικός, Ζευγουλάς, Φιλίπου, Τσομπανίδης, Εμμανουήλ

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Μπελεχρής (τ/φ), Μπαρμπαράκης 1, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 3, Μελετάκος 10, Μαλανδρένιας 1, Κυριακίδης,Τσαγκούλης 4, Χρηματόπουλος (τ/φ), Παράσχης 2, Μπουλούμπασης, Κουρεντζής Α, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος 4, Σωτηράκης
Διαιτητές: Λεφάκης - Τσάμος