Ανέβηκε στην έκτη θέση - greekhandball.com

Ανέβηκε στην έκτη θέση

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η όγδοη αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Α1 εθνικής κατηγορίας, ο ΓΑΣ Κιλκίς επικράτησε της Δράμας ‘86 με 25-16 και πραγματοποίησε βαθμολογικό άλμα στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Ένα αρκετά καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να φτάσει η ομάδα του Κιλκίς σε μια ακόμα νίκη. To πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, με το Κιλκίς όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενο στο σκορ με 9-8.

Κι ενώ περίμνεναν όλοι να υπάρχει μια ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, το Κιλκίς με ενα
επι μέρους σκορ 9-3 μέχρι το 45', πήρε μια διαφορά 7 τερμάτων (18-11). Η συνέχεια ήταν αναλογη και στα 15 λεπτά που απέμεναν, για να φτάσουμε στο τελικό σκορ 25-18.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – Δράμα 1986 25-16
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 3-5, 7-7, 7-8, 9-8 (ημχ), 13-8, 14-10, 16-11, 20-14, 23-15, 25-16
ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Κοβλακάς, Γρηγοριάδης 3, Δεληγιάννης 4, Δημάκης 4, Μέγκας 3, Σισμανίδης 3, Δούγιας 8, Γιαβασίδης, Λασκάκης, Μαυρόπουλος, Α.Παπαδόπουλος, Σαλαβασίδης, Μπαλάσκας, Χαλκίδης, Κωνσταντινίδης.

ΔΡΑΜΑ (Δεμερτζίδης- Τογανίδης): Ξέκαλος, Τσεπίδης, Βαλαβάνης 3, Παπαδόπουλος Α. 1, Τουνγκελίδης 1, Γιάγκου, Φάκας, Κοτσαμαρίκογλου, Κοβογλανίδης 1, Ιακωβίδης , Κουρτίδης 4, Μίτροβιτς 6, Θωμίδης, Μπαρουξάκης, Τορνικίδης, Χαϊτίδης
Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης
Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: