Πέρασε από τη Νίκαια - greekhandball.com

Πέρασε από τη Νίκαια

Επανήλθε στις νίκες ο Πανελλήνιος περνώντας από μια δύσκολη έδρα σαν του Άρη Νικαίας. Οι Ολυμπιονίκες, πατώντας γκάζι στα είκοσι τελευταία λεπτά, πήραν μια σημαντική νίκη με 21-26, επί του Άρη Νικαίας και συγκατοικούν στην πρώτη θέση με τον Ιωνικό με 10 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ άλλαξε χέρια αρκετές φορές. Ο Πανελλήνιος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας ενα μικρό προβάδισμα στο πεντάλεπτο (1-3), αλλά οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου μ΄ ένα επι μέρους 7-2 πέρασαν μπροστά στο 20΄με 8-5. Αυτό δεν πτόησε τους
φιλοξενούμενους οι οποίοι βρήκαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πετυχαίνοντας 9 τέρματα σε 10 λεπτά και δεχόμενοι μόλις ένα, πήγαν στην αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 11-14. Ο πάντα μαχητικός Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 40' (15-15), αλλά οι παίχτες του Γιώργου Ζαραβίνα και πάλι κατάφεραν να βρούν τις λύσεις και να ξεφύγουν στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα 21-26.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 21-26
Πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 7-4, 8-5, 10-10, 11-14 (ημ) 13-14, 15-15, 17-19, 18-23, 19-23, 21-26 (τελ)
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής (τ/φ), Μπαρμπαράκης 2, Βαλαντάσης 1, Γρηγοράκης 1, Μελετάκος 5, Μαλανδρένιας, Κυριακίδης,Τσαγκούλης 2, Χρηματόπουλος (τ/φ), Παράσχης, Μπουλούμπασης 6, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος 4.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (Ζαραβίνας) Τζανακάκης (τ/φ), Παπαπούλιος 5, Κοτελίδας 1, Κρητικός 6, Λέκκας 3, Ταουσάνης Ι, Χατζόπουλος, Μπαρίκος, Λάλας, Χειβιδόπουλος 7, Πριόβολος, Κουτρουμπής 3,Τσακουρίδης 1, Τσάνος (τ/φ), Ταουσάνης Α, Κοντούλης.
Διαιτητές: Κουτσός - Τσάμος