Έκλεισε τη χρονιά αήττητος - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Έκλεισε τη χρονιά αήττητος

Το 2014 αποχαιρέτησαν οι Λύκοι με μια επιβλητική νίκη επί του Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου, με 33-21, διατηρώντας το αήττητο στο Πρωτάθλημα και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και ενώ το σκορ πήγαινε γκολ – γκολ, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να προηγούνται και με 2 γκολ στο 13ο λεπτό (5-7), η ομάδα μας βρήκε γρήγορα το ρυθμό της και πήρε διαφορά στο 20ο λεπτό, διευρύνοντάς την στα 6 γκολ στο ημίχρονο, με ένα σερί 7-2. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης ανέβασε περισσότερο στροφές, το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο και πιο θεαματικό και η διαφορά έφτασε και τα 13 γκολ (στο 50ο λεπτό). Το Κιλκίς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα λεπτό τον ρυθμό της ομάδας μας και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 33-21.

Το παιχνίδι είχε πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, με κυρίαρχο την παρθενική συμμετοχή των
παίδων της ομάδας του Διομήδη Μουσταϊρα και Ρουμελιώτη, η οποία συνοδεύτηκε από εξαιρετική εμφάνιση. Το δεύτερο επίσης ενδιαφέρον στοιχείο του αγώνα ήταν το ότι σκόραρε για μια ακόμη φορά ο τερματοφύλακάς Χριστόφορος Νούγκοβιτς (φτάνοντας συνολικά τα 4 γκολ).

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΚΙΛΚΙΣ 33-21
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 6-7, 9-8, 11-8, 16-10 (ημχ.), 19-10, 21-12, 23-12, 28-15, 31-19, 33-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μουσταϊρας, Κυπραίος 2, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος 1, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς 4, Σιαματάς 1, Μούγιτς 2, Νούγκοβιτς 1, Ντάσεβιτς, Ρουμελιώτης 1, Ανανιάδης 6, Χαντέλης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 5, Σιμιτσής 4.

ΚΙΛΚΙΣ (Βασίλης Παμπορίδης): Κοτανίδης, Κωνσταντινίδης, Δούγιας 5, Γιαβασίδης 3, Δεληγιάννης 5, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος 5, Σισμανίδης 1, Μέγκας 2, Γρηγοριάδης, Κοβλακάς.

Διαιτητές: Καραπάνος- Δημάκης, δίλεπτα: 5-3, πέναλτι: 1/1-0/0.