Παγκόσμιο: Οι πρώτες προκρίσεις στους 16 - greekhandball.com

Παγκόσμιο: Οι πρώτες προκρίσεις στους 16

Σπουδαία νίκη με 31-29 επί της Σλοβενίας σημείωσε το Κατάρ για τον 1ο όμιλο, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση του στους «16» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ της Ντόχα. Οι γηπεδούχοι είχαν την συμπαράσταση 10.000 συμπατριωτών τους και σε μεγάλη ημέρα τον Καπότε που σημείωσε 12 γκολ. Από την άλλη πλευρά το μεγάλο αστέρι των Σλοβένων ο Γκάγιτς βρέθηκε σε άσχημη ημέρα με μόλις 3 γκολ.

Μετά το 10-7 στο 15', οι Καταριανοί έφτασαν στην ανατροπή και πριν το ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 3 γκολ (13-16), ενώ στην αρχή του δευτέρου προηγήθηκαν με +4 (18-22). Το παιχνίδι
κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όταν το Κατάρα πραγματοποίησε σερί 3-0 και μετέτρεψε το 28-28 σε 28-31 στο 59'.

Στο Αλ Σάντ για τον 2ο όμιλο η ΠΓΔΜ σημείωσε την 3η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας 25-22 της Βοσνίας και θα είναι στην επόμενη φάση. Για τους Σκοπιανούς ο Μανάσκοφ ήταν κορυφαίος με 6 γκολ, ενώ για τους Βόσνιους ο Μπούριτς με 4 τέρματα. Οι Σκοπιανοί ξεκίνησαν με προβάδισμα 6-1 (11'), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Πρίμπακ πέρασαν μπροστά 20-18 στο 48'. Στο τέλος μίλησε ο Ρενάτο Βούγκρινετς που έκανε το 24-21 στο 56' «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Στο Ντουχαίλ η Κροατία διέσυρε 41-22 το Ιράν με 12 γκολ του Χόρβατ και 14/15 ολοκληρωμένους αιφνιδιασμούς. Μέχρι το 50' (32-22) ήταν μια αξιοπρεπής ήττα για τους Ιρανούς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσαν και δέχθηκαν 9 αναπάντητα γκολ.

Μπορεί να είχαν δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια έως τώρα στη διοργάνωση, αλλά οι Βραζιλιάνοι την κατάλληλη στιγμή νίκησαν και πλέον βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στους «16». Η «Σελεσάο» επικράτησε 34-29 της Λευκορωσίας για τον 1ο όμιλο με τον Ριμπέρο να σκοράρει 9 φορές. Οι Βραζιλιάνοι έλεγχαν το ματς από την στιγμή που ξέφυγαν με 5 γκολ στο 31' (17-12). Οι Λευκορώσοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 39' (20-19), αλλά με νέο σερί η Βραζιλία «καθάρισε» το ματς φτάνοντας στο 47' να προηγείται 25-20.
Για τον ίδιο όμιλο οι Ισπανοί έκαναν το «3 στα 3», αφού συνέτριψαν 37-16 την Χιλή. Πρώτος σκόρερ για τους «Φούριας Ρόχας» -που είχαν 16/19 αιφνιδιασμούς- ήταν ο Ριβέρα με 7 γκολ.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Αλ Σαντ μεταξύ Αυστρίας και Τυνησίας. Οι Αφρικανοί είχαν την συμπαράσταση 4.000 και πλέον φιλάθλων τους και κατάφεραν να πάρουν «χρυσό» βαθμό (25-25), ενώ αν ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να κερδίσουν. Η ομάδα του Χασαναφέντιτς είχε την τελευταία επίθεση του ματς διάρκειας 40 δευτερολέπτων την οποία απώλεσε και έτσι παρέμεινε η ισοπαλία που ήταν η 2η σε όλο το τουρνουά. Ο Μπανούρ για τους Τυνήσιους σκόραρε 7 φορές, ενώ για τη Αυστρία ο Βέμπερ είχε 9 γκολ.