Στις λεπτομέρειες το ντέρμπι της Αχαΐας - greekhandball.com

Στις λεπτομέρειες το ντέρμπι της Αχαΐας

Πραγματοποιήθηκε ο εξ αναβολής αγώνας της 8ης αγωνιστικής ανδρών όπου το Σεριφάτο Αιγίου κατάφερε και πήρε την εκτός έδρας νίκη, με 17-19 με αντίπαλο την Ακαδημία των Σπορ, σε ένα δύσκολο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σε ενα παιχνίδι όπου είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενος ντέρμπι, με πάθος και δύναμη, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με την Ακαδημία να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα ενός τέρματος (10-9). Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, με αρκετές δίλεπτες και για τις δύο ομάδες.Ο αγώνας πήγαινε γκολ γκολ με το Σεριφάτο να καταφέρνει
στο τελευταίο πεντάλεπτο με καλή άμυνα και ενα εύστοχο πέναλτι, εκτελεσμένο από τον Γιούπη , να πάρει τη διαφορά και στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα .
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΠΟΡ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 17-19
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ  4-2 , 7-7 , 10-9 / 13-12 , 15-15 , 17-19
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ) Αγραπίδης , Παναγιωταρόπουλος Κ. , Καλούδης 4 , Καρύδας , Καρύδης , Παναγιωταρόπουλος Π. 4 , Τριανταφύλλου 1 , Κοκόης 4 , Μεντζίνης , Μουράτης , Καραγιάννης , Μακρυδάκης 4 , Καραβανίδης , Λαδάς , Μπακαφούκας

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ ( Τ. ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ ) Διαμαντόπουλος , Βύργος Ε. ,Γιούπης 2 , Παπαδόπουλος 2 , Θεοδωρόπουλος 6 , Δημητρουλόπουλος 2 , Αλεξόπουλος 2 , Γκιώνης 3 , Βύρλος Δ. , Γιαννόπουλος Μ. 2 , Μήλας , Πολυδώρου ,Ζάτσε ,  Δημόπουλος