Νίκη του Βυζαντινού στις λεπτομέρειες - greekhandball.com

Νίκη του Βυζαντινού στις λεπτομέρειες

Αγώνας για γερά νεύρα με διακύμανση του σκορ και δυνατές  άμυνες, που κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τελευταίο  δευτερόλεπτο, ήταν αυτός στην Πάτρα μεταξύ της Ακαδημίας και του ΒΑΟ Κορίνθου. Ο Βυζαντινός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας στο 5’ προβάδισμα τριων τερμάτων (1-4), με την Ακαδημία να επανέρχεται και αρχικά να ισοφαρίζει στο 10’ και στη συνέχεια να παίρνει το προβάδισμα, για να κλείσει το ημίχρονο 12-9, για την ομάδα της Πάτρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βυζαντινού έδειχνε αδυναμία στην επίθεση  και στο 40’ να μην έχει σκοράρει,  ενώ η Ακαδημία  αύξησε την διαφορά στα 5 γκολ 14-9. Από κει και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Πανούση αντέδρασαν με  αλλαγή
αμυντικής  τακτικής και επιθετικού  προσανατολισμού, ώστε στο 50’ το σκορ να γίνει 15-15. Στο 55’ 16-17 και στο 59’ 19-19. Το τελευταίο  λεπτό  ήταν  συγκλονιστικό, με την Ακαδημία  να έχει την επίθεση, να αποκρούει σουτ ο Τ/Φ του Βυζαντινού  Γρούμπος στο 59’ 47 και στην κόντρα  επίθεση παίρνοντας ο Κάπης κέρδισε το πέναλτι 4’’ πριν το τέλος . Το πέναλτι  εκτέλεσε εύστοχα ο Γκίκας  διαμορφώνοντας το τελικό 19-20.

Α.Ε.Π. Ακαδημία των Σπορ- Βυζαντινός Α.Ο.Κορίνθου: 19-20
Πεντάλεπτα: 4-1, 4-4, 6- 4, 8-7,10-9, 12-9 ΗΜΧ 13-9, 14-9, 14-12, 15-15, 16-17, 19-20 ΤΕΛΙΚΟ

Α.Ε.Π.Ακαδημία ( Ι. Παπαγιαννόπουλος) Παναγιωταρόπουλος Κ. 2, Καρύδας, Καρύδης, Παναγιωταρόπουλος Π. 5, Τριανταφύλλου 2, Κοκόης 2, Μεντζίνης  1, Μουράτης, Καραγιάννης , Καραβανίδης 1,  Μακρυδάκης 6, Παπαλέξης, Λάδας, Αγραπίδης, Διαμαντόπουλος.

Βυζαντινός Α.Ο.Κορίνθου  (Ι. Πανούσης) Γρούμπος, Φίλης 4, Γκίκας 10, Θεοχάρης, Κάπης ,Μπίρτας, Φύττας, Μπάμπης 1, Καρακώστας 2, Οικονόμου 2 , Μελής 1.
Δίλεπτα 5-6  Πέναλτι 6/3  -5/5

Δήλωση Ι. Πανούση: Είχα τονίσει  στα παιδιά ότι θα ήταν  ένας  αγώνας  πολλαπλά δύσκολος. Στο πρώτο μέρος  από το 10’ έως το 30’ πάθαμε ένα μπλακ άουτ  και δείχναμε σημάδια  μηδενικού  πάθους. Στην ανάπαυλα  προσπάθησα  να τους αφυπνίσω  και μετά να δούμε  τι μπορούμε  να κάνουμε  τακτικά. Παρόλα αυτά  δεν έγιναν  αυτά που μπορούμε να κάνουμε. Χρειάστηκε ένα τάϊμ-άουτ στο 39’ για να επαναπροσδιορίσουμε καταστάσεις. Από κει και πέρα  πιέσαμε στην άμυνα, κτυπήσαμε  επιθετικά με σωστό  προσανατολισμό και καθαρό  μυαλό και έτσι  στο τέλος  πήραμε  αυτό που έπρεπε  γιατί  είχαμε  2 πανομοιότυπες  ήττες,  σίγουρα  άδικα και δεν θέλαμε  να τριτώσει. Συγχαρητήρια στα παιδιά με όλη μου την καρδιά για το τελευταίο  20πτο και φυσικά για τον μέχρι τώρα άθλο που έχουν κάνει  δουλεύοντας  κυνηγημένοι  από τον Δήμο μας.