Ω τι αγώνας!!! - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Ω τι αγώνας!!!

Σε έναν από τα καλύτερα παιχνίδια της δεκαετίας στο γυναικείο χάντμπολ που αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο, η Ορμή Λουξ λύγισε στην δεύτερη παράταση τον ΠΑΟΚ με 29-28 και με 2-0 νίκες στην σειρά των ημιτελικών προκρίθηκε στον Τελικό της Α1 Γυναικών.
Είναι η 12η φορά στην ιστορία των «λεαίνων» που προκρίνονται σε τελικό πρωταθλήματος, έχοντας 6 τίτλους στο παλμαρέ τους.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Νούλα ισοφάρισε δύο φορές για τον ΠΑΟΚ, η πρώτη στο 59:48 σε 20-20, στέλνοντας το ματς στην παράταση και η δεύτερη λίγο πριν το φινάλε της α' παράτασης ισοφαρίζοντας σε 24-24 με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί σε β' παράταση.
Η ομάδα της Πάτρας θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, όταν ολοκληρωθεί η σειρά του 1ου
ημιτελικού ανάμεσα σε ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας με τις ομάδες να έχουν από μία νίκη και το 3ο και τελευταίο ματς να διεξάγεται στην Νέα Ιωνία.

ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΠΑΟΚ 29-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-5, 5-6, 8-9, 10-9 (ημχ.), 12-12, 14-14, 14-16, 16-17, 18-19, 20-20 (κ.α.), 24-24 (α' παράταση), 29-28 (β' παράταση).
ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Τσαουσίδου 2, Πολίτη, Καράγιωργα 1, Κουκουλομάτη, Στράτου 2, Μίλασιτς 9, Χάλα, Μούρνου 5, Καρελά 2, Χατζηαγαπίδου, Πανοπούλου, Παύλου, Μισαήλοβιτς, Καρακίτσου, Καγγελάρη.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Τρύφωνος, Νούλα 5, Παυλίδου, Γκροζντάνοφσκα 3, Ανθίτση, Σελεμίδου, Τζέριτς, Καρσανίδου 4, Ράτσικα, Τσιτλακίδου, Προκοπίδου 2, Παύλου, Παπάζογλου 7, Μάστακα 7, Λαζαρίδου.
Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος, Κόκκινη: 79' Νούλα (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 5/6-2/2.