Έσπασε η έδρα - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Έσπασε η έδρα

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έσπασε την έδρα του Διομήδη με 23-22 και την Τετάρτη με νίκη κατακτά το νταμπλ

Σε ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα ο ΠΑΟΚ επικράτησε 23-22 του Διομήδη Άργους και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών. Ο «δικέφαλος» του Βορρά κατόρθωσε να σπάσει την έδρα των «Λύκων» και να τους υποχρεώσει στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 26 παιχνίδια! Ταυτόχρονα ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Διομήδη μετά από τέσσερα χρόνια και συνολικά 10 παιχνίδια όπου είχε 8 ήττες και 2 ισοπαλίες!

Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Στάθης Κεσίδης δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος μετά από δικό του
κλέψιμο και εκτέλεση. Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ στα τελευταία λεπτά, αφού βρέθηκε να χάνει 22-21 στο 58', αλλά ισοφάρισε με τον Κοκκώνη και στο τέλος «έκλεψε» τη νίκη. Το «όπλο» του Διομήδη η άμυνα δηλαδή, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του ΠΑΟΚ που κατάφερε να κρατήσει το σκορ πολύ χαμηλά.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ξεκίνησε πολύ δυνατά, κράτησε τον Διομήδη χωρίς γκολ στα πρώτα έξι λεπτά με άμυνα 6-0. Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 3-0, 4-2 και 5-3, αλλά ο Διομήδης ανέκαμψε και πέρασε μπροστά 8-7 στο 19'. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12. Στις αρχές του δευτέρου μέρους (35') ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι (13-16), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τις απαντήσεις και πέρασαν μπροστά 19-18 και 20-19 (47'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον το πλεονέκτημα της έδρας, αφού την Τετάρτη θα υποδεχτεί στις 16:00 (πιθανότατα στο PAOK SPORTS ARENA) τον Διομήδη και με νίκη θα στεφτεί πρωταθλητής. Από την άλλη πλευρά οι «Λύκοι» θα επιδιώξουν να ισοφαρίσουν σε 1-1, ώστε να οδηγήσουν την σειρά σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι ξανά στην έδρα τους το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- stoiximan.gr ΠΑΟΚ 22-23
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 5-6, 9-9, 11-10, 12-12, ημίχρονο, 13-16, 15-16, 17-17, 20-20, 21-21, 22-23.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Νικολίτσας, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 7, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Σημιτζής 3.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης) Ζάγκας, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 4, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 4, Τσακίρης 4, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 2, Καργκιοζόπουλος.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν,
Κόκκινη: 50' Τσίλης (δεν κρατήθηκε δελτίο)