Παράταση στη στέψη - greekhandball.com

Παράταση στη στέψη

Η Ορμή Λουξ νίκησε την Νέα Ιωνία με 23-21 και ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς στην Αθήνα

Αυτή η σειρά είναι πραγματικά μεγάλη... Ορμή Λουξ και Νέα Ιωνία θα λύσουν τις διαφορές τους για τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι.
Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε 23-21 της Νέας Ιωνίας στον 4ο τελικό του θεσμού, πραγματοποιώντας και πάλι εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη –που έτσι και αλλιώς έχει κάνει υπέρβαση- έλεγχε το ματς από την αρχή, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τις Μισαϊλοβιτς (15 επεμβάσεις), Μίλασιτς (5 γκολ), Χατζηπαρασίδου (5 γκολ), αλλά και την Μούρνου που σημείωσε 6 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.
Από την άλλη πλευρά η Νέα Ιωνία είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, αφού η Μπράουερ περιορίστηκε, η Κεπεσίδου δεν ήταν σε καλή ημέρα, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Τσάκαλου με 8
τέρματα.
Η Ορμή προηγήθηκε γρήγορα 6-3 (16'), 8-4 (18') και 10-6 στο 25'. Σε εκείνο το σημείο η Χατζηπαρασίδου αστόχησε σε πέναλτι και η Νέα Ιωνία στα τελευταία λεπτά μείωσε σε 11-9 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η Ορμή ανέκτησε και πάλι προβάδισμα και μάλιστα για πρώτη φορά προηγήθηκε με +5 (18-13) στο 40' και +6 (22-16) στο 49' με αρκετά κλεψίματα της Μούρνου που οδήγησαν σε εύκολα γκολ στην κόντρα. Η Νέα Ιωνία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-20 στο 58' με την Μούρνου ένα λεπτό αργότερα να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη.

Δηλώσεις
Στέλιος Σεϊρεκίδης (προπονητής Ορμής): «Ήμασταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Παίξαμε με μυαλό και καρδιά, είχαμε σταθερότητα σε όλο τον αγώνα και δείξαμε την δυναμική μας. Ήταν μια σπουδαία νίκη που οδηγεί την σειρά σε 5ο ματς».
Σοφία Ναϊσίδου (προπονήτρια Νέας Ιωνίας): «Μας στοίχισαν τα λάθη στην άμυνα, αλλά κυρίως αυτά στην επίθεση. Όταν μπήκαμε στο ματς ήταν πολύ αργά. Δίκαια κέρδισε η Ορμή, αλλά την βοηθήσαμε εμείς με τα λάθη μας. Στο 5ο ματς πιστεύω η ομάδα μου δεν θα έχει άγχος. Ίσως και να είναι γραφτό να πανηγυρίσουμε τον τίτλο στην έδρα μας».

ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 23-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-2, 6-3, 8-6, 10-6, 11-9 (ημχ.), 14-12, 18-14, 20-16, 22-17, 22-19, 23-21
ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 5, Τσαουσίδου 3, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 2, Μίλασιτς 5, Χάλα, Μούρνου 6, Καρελά 2, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαίλοβιτς, Παναγιωτακοπούλου, Καγγελάρη.
Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 4, Παπανικολάου, Παπά 7, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα 1, Χοτοκουρίδου, Διακογιάννη, Μασμανίδου, Χρονοπούλου 1, Τσακάλου 8, Χρυσή, Ρόζου, Στουγιαννίδου. Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 1/2-2/3.

Pic: gazzeta.gr