Άνετη νίκη ο Φίλιππος - greekhandball.com

Άνετη νίκη ο Φίλιππος

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες χωρίς να δυσκολευτούν, επικράτησαν με 29-20 του Φοίβου. Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους μετά το εικοσάλεπτο και δεν επέτρεψαν στον Φοίβο να επιστρέψει ξανά στο ματς.

Στο πρώτο μέρος, οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα αμφίρροπο πρώτο εικοσάπελτο, στο οποίο ο Φίλιππος είχε μεν τον έλεγχο αλλά ο Φοίβος ήταν «κολλημένος» πάνω του. Μετά το 20’, οι Βεροιώτες…πάτησαν γκάζι και πολύ γρήγορα ξέφυγαν στο σκορ. Ο Στέφανος Μιχαηλίδης με σουτ από τα έξι μέτρα έγραψε το 12-8 στο 25’ και ένα λεπτό αργότερα ο Δημήτρης Μπαντής με δυο εύστοχα πέναλτι σημείωσε το 14-8. Οι
φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν κόψουν το σερί του Φιλίππου, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 14-9 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε και στο πρώτο τέταρτο ο Φίλιππος συντήρησε χωρίς δυσκολία μια διαφορά 4-5 γκολ. Στο 47’ ο Μιχαηλίδης με δύσκολη προσπάθεια σημείωσε το 20-14 και ανέβασε την διαφορά στα έξι τέρματα. Ακολούθησαν δυο γκολ του Μαστορογιάννη με προσωπικές ενέργειες και το σκορ στο 49’ διαμορφώθηκε σε 22-15. Εκεί ουσιαστικά ο Φίλιππος «κλείδωσε» την νίκη. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ
Πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 8-5, 10-8, 12-8, 14-9 (ημ), 15-9, 17-12, 18-14, 22-15, 25-17, 29-20

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Κότσυφας, Κορωνάς, Ζλατάνος, Δεληγιάννης 1, Χαραλαμπίδης 1, Αρβανιτίδης 2, Αποστολίδης 1, Αλμπανίδης, Μιχαηλίδης 3, Δραγκόλας 2, Παντελίδης, Ανανιάδης 4, Μπαντής 7, Σανίκης 4.

ΦΟΙΒΟΣ: (Πιπελίδης) Μπέτζιος, Σαουλίδης 1, Χατζηαγαπίου, Πίτσιος 1, Μέτσης 7, Μπαλαμός 3, Τσίριακ 2, Βότσης, Σιμιτσής 1, Καβουσανάκης 2, Ντουλματζής, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 2, Χατζηβακαλέλης, Κορωνάς 1.

Δίλεπτες: 9/9 – Πέναλτι: 6/7, 1/2
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας