ΕΣΧΑ: Ξεκίνημα με νίκη για τους έφηβους του Άρη Νικαίας - greekhandball.com

ΕΣΧΑ: Ξεκίνημα με νίκη για τους έφηβους του Άρη Νικαίας

Ξεκίνησε χθες το πρωτάθλημα εφήβων της Αθήνας και ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια, ήταν αυτό στο κλειστό του Πλάτωνα, όπου αναμετρήθηκαν ο Άρης Νικαίας με τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 22-21.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο έφτασε και τα 4 τέρματα στο 25' (6-10), όμως με μια αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι παίχτες του Παναγιώτη
Μελετάκου κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις 1 γκολ (11-12).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να παλεύουν για τη νίκη, που τελικά πήρε ο Άρης Νικαίας με σκορ 22-21, παίρνοντας δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΣΝΙ ΔΙΚΕΑΣ 22-21
Πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-5, 5-9, 6-10, 11-12 (ημ) 12-12, 15-14, 17-16, 19-18, 21-20, 22-21

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος Π) Γιαμπουράνης 1, Καραγκούνης, Χουρσουντιάν, Τόμοβιτς 2, Μαυρομάτης Δ, Αθανασίου 10, Ραγκούσης, Τόμσον 1, Παπαδημητρίου (τ/φ), Παπαδάκης 1,
Ζαφειράκης, Μπόϊκο, Ταβλαρίδης, Ποταμούσης 7, Terlecki (τ/φ).

ΑΣΝΙ ΔΙΚΕΑΣ (Μπούνας Κ) Καραμπουρνιώτης 5, Ηλιόπουλος, Παπαδάκης Ι, Μακρυγιάννης 7, Μάϊνας, Χρονόπουλος, Δρίτσουλας 2, Ziv, Μαρουλάς 3, Λογοθέτης, Λιόλος 4,
Λεονταράς, Κολοκοτρώνης, Στυλιανίδης, Μαντζωρος.