Πέρασε από τα Γιάννινα η Πυλαία - greekhandball.com

Πέρασε από τα Γιάννινα η Πυλαία

Πολύ μεγάλο διπλό για την ομάδα της Πυλαίας με 21-22 μέσα στη δύσκολη έδρα των Ιωαννίνων. Να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησαν 300 και πλέον φίλαθλοι.

Το ματς
Ο γηπεδούχος ΑΟΙ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με πάθος, καθώς ήταν και ο πρώτος αγώνας μέσα στην έδρα του.Με καλή άμυνα καθώς και σωστές επιλογές στην επίθεση, μετά τα πρώτα 20 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς μέχρι και τα 6 γκολ, 9-3 στο 20'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το πρώτου μέρους η Πυλαία βρήκε λύσεις και μείωσε, με το σκορ να κλείνει στο ημίχρονο με 11-8 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο με την την ομάδα του Δημήτρη Μανίκη να
βρίσκεται προηγούμενη στο 40' με 16-12. Από κει και μετά όμως και μέχρι το 52' οι ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ. Στο επόμενο λεπτό  η ομάδα του Πάνου  Γούσιου εκμεταλλευόμενη τα νεύρα και τα πολλά συνεχόμενα δίλεπτα των γηπεδούχων (μέχρι και με τρεις παίχτες γηπέδου αγωνίστηκε η γηπεδούχος ομάδα) πέρασε μπροστά 19-20 στο 53'. Η ομάδα των Ιωαννίνων ισοφάρισε στο 57:30 σε 21-21, αλλά στην ίδια φάση ο σκόρερ δέχτηκε δίλεπτη αποβολή, η Πυλαία πήρε ξανά το προβάδισμα και με παίχτη παραπάνω έχοντας και την κατοχή πήρε αυτή την σπουδαία νίκη.

ΑΟΙ - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ 21-22
Τα πεντάλεπτα:1-1, 5-3, 7-3, 9-3, 9-7,11-8(ημιχ) 14-9, 16-12, 17-16, 19-19, 19-21, 21-22 (τελ)
ΑΟ Ιωαννίνων (Δημήτρης Μανίκης - Κώστας Χαρίσης) Μέλλος, Φωτιάδης, Χριστακόπουλος 2, Τσαμπούρης 1, Ζαμπαλάς, Μιχαηλίδης, Σερασίδης, Σίμος, Σήττας, Βέργος, Γεωργίου 8, Σκανδάλης 7, Πατραμάνης, Τσολίγκας, Τσοβίλης, Λίατσος 3
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Πάνος Γούσιος) Μιχαηλίδης, Ευστρατίου, Ανανιάδης, Κίτσος, Παπαδόπουλος 4, Βραχιολίδης 1, Καφαντάρης 1, Λάππας 6, Σιπόπουλος 1, Μπειλής 1, Παρασκευαίδης, Μισυρλής 2, Αλατσατίανος 1, Κουκμίσης 1, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 3
Διαιτητές :Κάργατζης - Πήτας
Κόκκινη:Σκανδάλης στο 59:53 (κράτημα δελτίου),