Παρέμεινε στην κορυφή ο Διας - greekhandball.com

Παρέμεινε στην κορυφή ο Διας

Δεύτερη νίκη για το Δια Πολίχνης, ύστερα από αυτή της 1ης αγωνιστικής απέναντι στον Ζαφειράκη, αυτή τη φορά επί του Άρη θεσσαλονίκης με 31-23, στο παιχνίδι των νεοφώτιστων στην Α2 ανδρών.

Ισορροπημένο σχετικά το πρώτο ημίχρονο, με τον Δια να παίρνει προβάδισμα από την αρχή και να προηγείται στο 10λεπτο με 6-3, με καλή άμυνα αλλά και αρκετά άστοχα -παρότι ελεύθερα- σουτ και 2 χαμένα πέναλτι. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων του με αποτέλεσμα στο 20′ το σκορ να είναι 10-9. Όμως οι παίχτες των Υετίωνος και Κεχαγιά ανέβασαν
ξανά το ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ενα σερί 6-3 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 16-12.

Στην επανάληψη ο Διας εμφανίστηκε αποφασισμένος και εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και την απόδοση του τερματοφύλακα του Χατζηγιαννίδη, δέχτηκε μόλις 1 γκολ μέχρι το 40' και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, εκανε το σκορ 21-13 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε για τους παίχτες του Γαγάτση, αφού η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για να λήξει το παιχνίδι με 31-23.

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ - ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 31-23
Δεκάλεπτα: 6-3, 10-9, 16-12  (ημ.)   21-13, 27-17, 31-23 (τελ)

Δίας Πολίχνης (Υετίων-Κεχαγιάς): Χατζηγιαννίδης, Λιόλιος, Ιλερής(2), Θαναηλάκης(4), Τσιρογιάννης(1), Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης(5), Ραζακιάς, Τραϊανός(4), Μποσνακίδης(2), Μπαντής(2), Νικολαϊδης(3), Ανδρεαδάκης(6), Μακέδας Θ., Μακέδας Ν(2)., Αργυρόπουλος

Άρης Θεσσαλονίκης (Γαγάτσης): Ρούσος, Μολφέτας, Τσαγκαράκης(8), Βιτάνογλου(7), Μωυσής(1), Παπατέρπου(1), Ψωμαθιανός, Γιαβρόγλου, Καλιανίδης (2), Νεϊμαρίδης, Μουρατίδης, Γεώργεβιτς, Ντόβας(2), Δίναλης, Παπαχρήστου, Αδαμίδης(2)