Νίκησε Καματερό και απουσίες ο Έσπερος - greekhandball.com

Νίκησε Καματερό και απουσίες ο Έσπερος

Επιστροφή στις νίκες για τον Έσπερο Καλλιθέας, ύστερα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Λαμία. Αυτή τη φορά η ομάδα της Καλλιθέας, επικράτησε εντός έδρας, επί του ΓΑΣ Καματερού με 25-22. Η νίκη αυτή αποκτά μεγάλη σημασία για την ομάδα του Εσπέρου, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Πριόβολο, Πανταζή, Κοτελίδα, Παπαδημητρίου, Φωτόπουλο, Δικηγόρο, ενώ κατά τη διάρκεια του ματς έχασε και τους Διακουμάκο, Σειντή.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 25', όπου το προβάδισμα άλλαζε χέρια πότε στους γηπεδούχους και πότε στους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία
πέντε λεπτά για την ανάπαυλα, η ομάδα του Νίκου Τσαφαντάκη, κατάφερε να πάρει ενα μικρό προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ 14-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό, με τον Έσπερο να διατηρεί ενα μικρό προβάδισμα και το Καματερό να προσπαθεί να καλύψει τη διαφορά, όμως οι προσπάθειες των παιχτών του Παναγιώτη Μεσσήνη, έβρισκαν "τοίχο" στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μασουρίδη, που είχε πολύ υψηλά ποσοστά αποκρούσεων. Έτσι οι παίχτες της ομάδας της Καλλιθέας, διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και με τον Καραμαγκέλα, να σκοράρει κρίσιμα τέρματα, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με 25-22

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 25-22
Πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-6, 9-10, 11-10, 14-12(ημχ), 17-14, 19-15, 21-16, 22-19, 23-20, 25-22
Έσπερος (Τσαφαντάκης): Παπαδημητρίου, Μπακαβέλος, Ανδρόνης 2, Σειντής 1, Μασουρίδης, Καραμαγκέλας 9, Ζιάκας, Χάρος-Μπέης 4, Ρηγανάκος 1, Γραμματικόπουλος, Αθανασιάδης 6, Διακουμάκος 2, Ψαρρός

Καματερό (Μεσσήνης) : Γκέργκινα 1, Σκορδιανός 1, Γκαβάς, Μάρκος 2, Αμανατίδης 2, Μπιτόπουλος 2, Βαμβακούσης 3, Βορύλας 3, Σινησακάκης, Πιτερός, Συμεωνίδης, Σαραντόπουλος, Τασιτσίκας 3, Τοτός 2, Κούρτης 2, Κοτοπούλης