Νικησε και στην Πτολεμαΐδα ο Ζαφειράκης - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Νικησε και στην Πτολεμαΐδα ο Ζαφειράκης

Αν και ξεκίνησε νωθρά το πρώτο ημίχρονο, ο Ζαφειράκης κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στην Πτολεμαΐδα απέναντι σε εναν πολύ καλό Αρίωνα, με 37-42.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι άμυνες είχαν ρόλο κομπάρσου η ομάδα της Πτολεμαΐδας ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 7-0 στο 8'. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συνέρχονται και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει 19-17.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι
πάτησαν γκάζι και με σερί 3-9 προηγήθηκαν 22-26 στο 37' και έτσι στο 48' με γκολ του Καραγεωργίου η διαφορά έφτασε στα 6 γκολ (27-33). Οι γηπεδούχοι έκαναν βιαστικές επιθέσεις, φορτωμένοι και με άγχος και έτσι η διαφορά πήγε στα 7 τέρματα με το Ζαφειράκη να σκοράρει ακόμα και με 2 παίκτες λιγότερους (29-36). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια και του κόσμου τους, που για μια ακόμα φορά κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο της πόλης, άρχισαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν αρχικά 33-36 στο 52:24 και 33-37 λίγο μετά.

Μάλιστα ο Αρίωνας είχε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο όταν η ομάδα του Ζαφειράκη έμεινε με 2 παίκτες λιγότερους, αλλά αντί να μειώσει δέχθηκε 2 τέρματα, το σκορ έγινε 34-39 και όλα τέλειωσαν, για να τελειώσει η αναμέτρηση με 37-42 για την ομάδα του Τεο Παυλίδη.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 37-42
5λεπτα: 4-0, 7-2, 11-6, 14-10, 16-14, 19-17 (ημ.) 22-23, 23-26, 26-30, 29-36, 34-37,  37-42 (τελ.)

Αρίων: Χαραλαμπίδης, Θεοχαρίδης, Σωτηρόπουλος 1, Μυλόπουλος 4, Κοσμίδης, Χαϊτίδης 6, Νικολαΐδης 9, Αβραμίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Κωστικίδης, Μάρκου, Τσανακτσίδης, Μουλάκης 3, Αγγελίδης, Χινδιρίδης 3, Φωλίνας 7.

Ζαφειράκης: Μπουμπουλέντρας, Τριγώνης, Κολοβός, Σιδηρόπουλος, Ρότζιος 5, Πετρίδης 13, Καραπείδης 11, Τζουβάρας, Καραγεωργίου 6, Μαυροδουλάκης 4, Καραβίτης 3.