ΕΣΧΑ εφήβων: Νίκη και στο εφηβικό ο Αρης Νικαίας επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων: Νίκη και στο εφηβικό ο Αρης Νικαίας επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου

Μετά από το παιχνίδι των ανδρών, η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε του Ολυμπιακού Κερατσινίου με 34-23 και στο παιχνίδι των εφήβων, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Εφηβικού πρωταθλήματος ΕΣΧΑ που έγινε τη Δευτέρα στο κλειστό του Πλάτωνα.

Το παιχνίδι στα 15 πρώτα λεπτά ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να συμβαδίσζουν στο σκορ. Ο Άρης Νικαίας μετά το 15' κατάφερε να δημιουργήσει ενα σταθερό προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τους παίχτες του Τάκη Μελετάκου να προηγούνται με 17-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Ανταλή, προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι
καλύτερο πλησιάζοντας στο 40' στα 2 τέρματα (20-18), όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία δεχόμενοι μόλις 2 τέρματα μέχρι το 55' και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφτασαν στη νίκη με 34-23.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ HC 34-23
5λεπτα: 1-2, 4-4, 7-6, 10-7, 13-10, 17-13 (ημ) 19-16, 20-18, 23-18, 26-19, 29-20, 34-23

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Terlecki (τ/φ), Γιαμπουράνης 1, Καραγκούνης 1, Τόμοβιτς 2, Μαυρομάτης Δ 2, Αθανασίου 6, Ραγκούσης, Τόμσον, Παπαδημητρίου (τ/φ), Παπαδάκης 5, Ζαφειράκης Θ, Ποδογοριανιώτης 2, Ταβλαρίδης 7, Ποταμούσης 8, Μαυρομάτης Σ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ HC (Ιωάννης Ανταλής): Ακριβός, Σαρρής 1, Ζαφειράκης Β 1, Γερασίμου 3, Κεμερλής, Καμινάκης, Πετράκος 8, Καρδάσης, Περιβολάρης, Κωνσταντινίδης 3, Νάκος 3, Σιδηρόπουλος 4.
Διαιτητές: Γιαβρούτας - Καρυδάκης