Νικητής ο Αρίωνας στο γειτονικό ντέρμπι με την Κοζάνη (βίντεο) - greekhandball.com

Νικητής ο Αρίωνας στο γειτονικό ντέρμπι με την Κοζάνη (βίντεο)

Με νίκη προχώρησε η γυναικεία ομάδα του Αρίωνα Πτολεμαΐδας που επικράτησε του Εθνικού Κοζάνης με 34-26 στο γειτονικό ντέρμπι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (3-1) κατάφεραν και προηγήθηκαν 5-7 στο 15ο, όμως ο Αρίωνας έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ισια στο 20' (9-9) και το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τις γηπεδούχες να είναι μπροστά στο ημίχρονο 15-14. Στην επανάληψη ο
Αρίωνας ήταν καλύτερος και πήρε σύντομα μια διαφορά ασφαλείας 3-4 γκολ, την οποία όσο περνούσε ο χρόνος διεύρυνε, για να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 34-26.

Αρίων- Εθνικός Κοζάνης 34-26
Τα 5λεπτα: 3-1, 4-5, 5- 7, 9- 9, 10-10, 15-14 (ημ.) 18-16, 21-18, 24-21, 25-22, 29-22, 34-26 (τελ.)

Αρίων: Τριανταφυλλίδου, Πουμπουλίδου, Χατζηιωάννου 1, Γιώβη 11, Ακριτίδου 1, Τάγκα 3, Τσερέπη Δ., Τριανταφύλλου Ε., Αμανατίδου 1, Θεοφυλακτίδου 1, Τριανταφύλλου Ε. 4, Τσερέπη Δ. 1, Πετρίδου 5, Ζώρου, Τσαναξίδου 2, Νικολαΐδου 4.

Εθνικός: Τσαμπούρη, Δημητριάδου, Ταρνανίδου, Ζάμκου, Durmishi 2, Παπαντωνίου 3, Μπαλασούδη, Σούλιου 8, Γκιάμπουρα 5, Στάμου 8, Παππά, Ιωαννίδου.

Διαιτητές: Καζαντζίδης- Κυριάκου