ΕΣΧΑ Εφήβων: Μεγάλη νίκη του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ επί του Δούκα - greekhandball.com

Τελευταία νέα

ΕΣΧΑ Εφήβων: Μεγάλη νίκη του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ επί του Δούκα

Νίκη για την ομάδα του ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ  στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΧΑ, που επικράτησε απέναντι στον ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ με 26-20.

Η ομάδα της Ν.Ιωνίας μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε συνεχώς, κλείνοντας το ημίχρονο με τρία γκολ διαφορά (13-10).

Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Μπούνα με πρωταγωνιστή τον Καραμπουρνίωτη που πέτυχε
συνολικά 10 τέρματα, ανέβασε και άλλο την απόδοση της με την διάφορα να ανεβαίνει  στα επτά γκολ (17-10) στο 35'. Παρόλα αυτά η ομάδα των εκπαιδευτηρίων δεν το έβαλε κάτω και βελτιώνοντας την αμυντική της λειτουργία, με ενα επι μέρους σκορ 1-6, κατάφερε να μειώσει στο 45' στα δυο τέρματα και το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά. Όμως η αντίδραση αυτή δεν είχε συνέχεια με τον ΔΙΚΕΑΣ να παίρνει εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσει σε μια πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 26-20.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ - Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ: 26-20
Πεντάλεπτα: 2-0, 5-3, 6-4, 9-5, 11-8, 13-10 (ημ) 17-10, 18-14, 18-16, 20-17, 23-19, 26-20

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Μπούνας): Καραμπουρνιώτης 10, Ηλιόπουλος 2, Παπαδάκης 1, Μακρυγιάννης 4, Μάινας, Χρονόπουλος(τ/φ), Δρίτσουλας, Ziu 1, Κουτσόπουλος 2, Μαρουλάς 1, Λογοθέτης 2, Λιόλιος 3, Λεονταράς(τ/φ), Κολοκοτρώνης(τ/φ), Γιαννέτος, Μαντζώρος.

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (Ζιβούλοβιτς): Κολλύρης Π (τ/φ), Μούρτζινος(τ/φ), Λιάσκος, Αϊβαλιώτης, Κωστόπουλος, Νιντερέγγερ, Αποστολίδης 9, Πολύζος , Κολλύρης Ν 3, Ραϊκόπουλος 1, Βελαώρας Κ, Καρόπουλος 4, Ζέπος, Χουτόπουλος 3, Καφούσης, Κορακίδης.

Δίλεπτα: 2 - 3
Πέναλτι: 2/2 - 1/1
Διαιτητές: Καρατζίνας - Ψύλλος