Τη νίκη ο Τελαμώνας τη διαφορά ο Κένταυρος - greekhandball.com

Τη νίκη ο Τελαμώνας τη διαφορά ο Κένταυρος

Σπουδαία νίκη με 24-21 πέτυχε το Σάββατο στη Σαλαμίνα ο Τελαμώνας παίρνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, επί του Κένταυρου Αγριάς που κρατησε όμως τη διαφορά των 4 τερμάτων από το παιχνίδι του πρώτου γύρου και έτσι υπερτερεί έναντι της ομάδας της Σαλαμίνας σε περίπτωση ισοβαθμίας. Στο παιχνίδι έκαναν το ντεμπούτο τους ο Κορμάζος για τον Τελαμώνα που αποκτήθηκε από τα Βριλήσσια και από τη μεριά του Κένταυρου ο Σέρβος Γκλίγκιτς, που αποκτήθηκε πριν από λίγες μέρες, στις μεταγραφές του Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν
στο σκορ μέχρι το 21ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενη επιθετικά λάθη της ομάδας του Κενταύρου, η ομάδα της Σαλαμίνας πέτυχε εύκολα τέρματα στον αιφνιδιασμό και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 13 – 11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές της ομάδας της Μαγνησίας έκαναν φιλότιμες προσπάθειες και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στο 45ο λεπτό (16 – 16). Ο Τελαμώνας όμως κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα σύντομα και πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός μέχρι τη λήξη, κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 24-21

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 24-21
5εντάλεπτα : 3–2, 5-4, 8-6, 9-9, 11-9, 13-11 ημ. 14-12, 14-13, 16-16, 19-17, 21-19 24-21 τελικό

Τελαμώνας Σαλαμίνας: Μητσάκος, Δίπλαρος (6), Πασλής (1), Γεωργακόπουλος, Εξαρχόπουλος, Κορμάζος (2), Μπάρμπας (4), Κοκλιώτης, Τρούλος (3), Τσαπαρλής. Αλαίσκας, Χιώτης, Διολέτης (5), Μανούσος, Βλάχος (3), Βιλλιώτης.

Κένταυρος Αγριάς:  Σαμαράς, Κρατήρας (1), Αργέντος, Gligic (7), Μακρής, Αστέρης (3), Λοίζου (2), Καραπαναγιωτίδης, Καρανάσιος (1), Μακρής, Ασαρίδης (3), Μιχαηλίδης, Κοντογεώργος, Νούλης, Μιμίκος (4).

Πέναλτι: 2/2, 2/2
Δίλεπτες αποβολές: 2 – 1
Ενώ την απευθείας κόκκινη αντίκρυσε ο αθλητής μας Καρανάσιος, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού.
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν