Ο Άρης Νικαίας το ντέρμπι κορυφής με τον Έσπερο - greekhandball.com

Ο Άρης Νικαίας το ντέρμπι κορυφής με τον Έσπερο

Επανήλθε στις νίκες ο Αρης Νικαίας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 21-23 επί του Έσπερου Καλλιθέας, στο ντέρμπι κορυφής για τη 13ης αγωνιστική του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ από την αρχή του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί καμία από τις δυο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το σφύριγμα της κόρνας του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε της δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στ΄ αποδυτήρια με σκορ 11-11.

Ανάλογη η εικόνα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι
μέχρι το 45'. Απο εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι τις αποκρούσεις του Χρηματόπουλου και με την ταυτόχρονη είσοδο του Κλημανόγλου -που επανήλθε από εγχείριση- που πέτυχε κρίσιμα γκολ, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χτίζοντας μια διαφορά 2-3 τερμάτων, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, που τους βρήκε να πετυχαίνουν μια δύσκολη νίκη με 21-23.

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 21-23
5λεπτα: 3-2, 4- 4, 6-5, 8-9, 10-10, 11-11 ημ. 12-12, 14-14, 16-17, 17-20, 19-22, 21-23 τελ.

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ (Τσαφαντάκης Νίκος): Φωτόπουλος, Παπαδημητρίου, Πανταζής 3, Μπακαβέλος, Πριόβολος 10, Ανδρώνης, Σεϊντής, Μασουρίδης, Καραμαλέγκας 3, Καυκούλας 1, Μπάγιας, Χάρος-Μπέης, Γραμματικόπουλος Σταυ, Αθανασιάδης 3, Ψαρρός 1.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Κουρής, Κλημανόγλου 4, Τσάτσας, Δημητρόπουλος 2, Μουλιάτος 2, Μελετάκος 2, Τόιτος, Χαρμπής, Τσαγκούλης 1,  Χρηματόπουλος (τ/φ),  Γρηγοράκης, Μπουλούμπασης 1, Μουρελάτος, Μπίλος 4, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος Ευαγ 7.

Διαιτητές: Καραπάνος - Χρόνης