Άξιζε την νίκη η Εθνική - greekhandball.com

Άξιζε την νίκη η Εθνική

Άξιζε την νίκη η νεανική Εθνική Ανδρών που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην 5η αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Πραγματοποιώντας την καλύτερη της εμφάνιση στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών 2017 η Εθνική Ανδρών αναδείχθηκε ισόπαλη 23-23 με την Λετονία.
Μπροστά σε 600 θεατές στο «Σπίτι του Χάντμπολ» η ελληνική ομάδα έδειξε πάθος, διάθεση και ενθουσιασμό, ενώ παράλληλα έδειξε ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Λετονοί που ήρθαν στην Ελλάδα με το απόλυτο «4 στα 4», είχαν την πρώτη απώλεια τους και αν η Εθνική ήταν λίγο τυχερή και πιο εύστοχη από τα 7 μέτρα (έχασε τρία πέναλτι) θα μπορούσε να πάρει
και την νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με 8 γκολ, πολύ καλός ήταν ο Μπάρμπας, ενώ καθοριστικός ο Μυλωνάς που πέτυχε το τελευταίο γκολ και άλλο ένα εντυπωσιακό τέρμα από την περιφέρεια για το 22-22.

Στο πρώτο μέρος η Λετονία προηγήθηκε 11-7 με τον Ντούντε στο 23’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 10-12. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Εθνική έκανε ένα σερί 4-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 13-12. Μάλλιος, Μπασμαλής και Μυλωνάς ήταν πολλοί καλοί στην περιφέρεια και η Ελλάδα έλεγχε το ματς, αφού προηγήθηκε ακόμα και με +3 (19-16) στο 45’.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λετονοί μετέτρεψαν το 21-20 (54:48) σε 21-22 (57:45) με δύο γκολ του Κρίστοπανς, ο Μυλωνάς ισοφάρισε στο 58:28 με «κεραυνό» από τα 10 μέτρα και ο Γιούρντς στο 59:04 έκανε το 22-23. Η Ελλάδα είχε την τελευταία επίθεση με δύο παίκτες παραπάνω και την εκτέλεσε ιδανικά με τον Μυλωνά να ισοφαρίζει στο 59:58, γκολ που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους νεαρούς διεθνείς μας.

Η Λετονία με αυτόν τον βαθμό πήρε την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στα πλέι οφ, ενώ η Εθνική έχει πολλές ελπίδες για την δεύτερη θέση στον όμιλο που θα την κατακτήσει αν κερδίσει την Κύπρο την Κυριακή στη Λευκωσία και η Ουκρανία ηττηθεί εκτός έδρας από την Λετονία.

ΕΛΛΑΔΑ- ΛΕΤΟΝΙΑ 23-23
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-9, 8-11, 10-12 (ημχ.), 13-13, 16-16, 19-17, 20-20, 21-20, 23-23
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Μπάρμπας, Μπάγιος 1, Μπασμαλής 4, Δέσπος, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 2, Λοίζος, Πασσιάς, Παπαδόπουλος Αδαμ 1, Τσίλης 1, Παλάσκας 1, Παπαδόπουλος Βύρων 8, Κατσίκης, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Σεϊρεκίδης

ΛΕΤΟΝΙΑ (Ούγκις Βίκστρεμς): Τίχανοφς, Πόλιτερς, Κιρστέινς, Γιούρντς 7, Βέρσακοφς 3, Κρίστοπανς 5, Ντούντε 4, Κούκσα, Κρέισμπεργς 1, Λιέλαις, Μπορισένκο, Πάβλοβικς 3, Λαγκανόφκις, Τρίφανοφς, Κούρμενς, Κούγκις

Διαιτητές: Γιόρουμ- Κλέβεν (Νορβηγία), Παρατηρητής: Σέρμπου (Ρουμανία).
Κόκκινη: 59:52 Γιούρντς,