Την έκπληξη η Νεα Ιωνία - greekhandball.com

Την έκπληξη η Νεα Ιωνία

Νίκη έκπληξη για τη Νεα Ιωνία μέσα στη Νίκαια, που στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών, επικράτησε επι του πρωτοπόρου Άρη Νικαίας με 23-26, που πραγματοποίησε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, υστερα από αυτή της προηγούμενης εβδομάδας στο Καματερό. Αντίθετα η Νεα Ιωνία μπαίνει πλέον για τα καλά στο παιχνίδι για τα πλεη οφ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ από την αρχή του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί καμία από τις δυο να διατηρήσει μια διαφορά. Έτσι το σφύριγμα της κόρνας του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε της δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στ΄ αποδυτήρια με σκορ 14-14.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ανάλογη εικόνα μέχρι το 40' (17-17), σημείο από το οποίο η
φιλοξενούμενοι άρχιζαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να παίρνουν μια διαφορά ασφαλείας τεσσάρων τερμάτων στο 50' (18-22), την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-26.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 23-26
5λεπτα: 3-4, 4-6, 8-7, 10-9, 13-12, 14-14 (ημ.) 14-15, 17-17, 18-20, 18-22, 20-23, 23-26 τελ

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος) : Κουρής, Αθανασίου, Τσαγκούλης 3, Δημητρόπουλος 1, Μουλιάτος 1, Μελετάκος 3, Γουναράς, Μπίλος 1, Χρηματόπουλος (τ/φ), Μπουλούμπασης 3, Γρηγοράκης 4, Τσάτσας 1, Κρητικός, Γραμματικόπουλος 6, Καπετάνιος (τ/φ).

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Δημήρης Καφφάτος): Καραδήμας, Ακάλεστος 6, Ράμμος 1, Κουτσής 2, Βασιλόπουλος 5, Βαλούρδος 1, Τούτσης 8, Γιαννόπουλος, Ξυχαλίδης, Λέκκας 1, Παπουτσής, Χρόνης,Μπένιας, Τσομπανίδης, Λουκιδέλης, Μπούτος Π 2.

Διαιτητές: Καρατράντος - Συρεπίσιος