Ζωντανή στην υπόθεση παραμονή η Ασπίδα - greekhandball.com

Ζωντανή στην υπόθεση παραμονή η Ασπίδα

Σπουδαίας σημασίας νίκη για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης, που επικράτησε με 29-28 του Δία Πολίχνης, μία στροφή πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.  πέτυχε μια τεράστια νίκη

Η ομάδα της Ξάνθης, παρά την πολύ μεγάλη απουσία του πρώτου σκόρερ της Λάμπρου Βάκκα, μπήκε απο την αρχή με δύναμη και πάθος, αφού η νίκη ήταν μονόδρομος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, αφού οι παίχτες του Δια ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής. Αυτό κράτησε μέχρι το
25' σημείο από το οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους Ξανθιώτες μπροστά στο σκορ με 16-11.

Ανάλογη εικόνα και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με τους παίχτες της Ασπίδας να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας, μέχρι τα μέσα της επανάληψης. Ο Δίας σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του κατάφερε να μειώσει στο γκολ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος την πολύτιμη αυτή νίκη με 29-28.

Πλέον η ομάδα της Ξάνθης πάει στην τελευταία αγωνιστική στην Θεσσαλονίκη για να παίξει την παραμονή της απέναντι στον υποβιβασμένο Άρη, ενώ ο Διας θέλει την εντός έδρας νίκη απέναντι στον ΑΟΙ για να μπει στα πλει οφ για την άνοδο στην κατηγορία.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ 29-28
Δεκάλεπτα: 5-3, 10-8, 16-11(ημίχρονο), 21-16, 25-22, 29-28(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Θ. Βαφειάδης): Καίκης, Ναθαναηλίδης 7, Βαρδάκας 1, Καζαντζίδης 8, Μπέλλιας, Ρούφος, Πατσιαβάς 1, Τζίνεβης 4, Μπρατίδης 1, Παπαστάμου, Ευθυμίου, Πιστόλας 7

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ(Απ. Κεχαγιάς): Χατζηγιαννακίδης, Λιόλιος, Τσιρογιάννης 2, Ανδρεαδάκης 3, Τραϊανός 2, Λυμπούδης, Ιλέρας 6, Μποσνακίδης 3, Μακέδας 1, Θαναηλάκης, Νικολαίδης 8, Μπαντής 3, Αργυρόπουλος, Ραζακιάς, Παπαδόπουλος, Μαυρίδης

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Τομίδης

Φωτό: thrakisports.gr