Ο Φίλιππος κυπελλούχος Ελλάδος - greekhandball.com

Ο Φίλιππος κυπελλούχος Ελλάδος

Έγραψε ιστορία η ομάδα της Βέροιας, αφού είναι πλέον πολυνίκης του θεσμού με 6 τρόπαια

Εννιά χρόνια (Μετς 2007) μετά ο Φίλιππος Βέροιας επιστρέφει στους τίτλους, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν 21-19 του Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου στον μεγάλο τελικό του 14ου Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών «Ιωάννης Δούκας».

Το ματς

Ο Φίλιππος ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τρία γκολ (2-5 στο 9:26 και 3-6 στο 12:08) με
κύριους εκφραστές τους Σανίκη και Καρυπίδη. Ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε 6-6 με τον Μπάγιο στο 14:30, αλλά οι Βεροιώτες ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα πρώτα με τους Καρυπίδη, Παπαδόπουλο για το 6-8 (17:50), ενώ στην συνέχεια ο Μιχαηλίδης στον αιφνιδιασμό έκανε το 8-10 (22:56).

Ο Δούκας έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-10 στο 26:26 με σερί 3-0 με τους Ντούνη (2 φορές) και Μωραϊτη να σκοράρουν.
Ωστόσο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Φίλιππος πρόλαβε να προσπεράσει στο σκορ με τους Σανίκη και Καρυπίδη (12-13).

Στο δεύτερο μέρος δέσποσε κάτω από τα δοκάρια του Δούκα ο Νίκος Μαγκαφουράκης, ο οποίος κράτησε σε πολλές περιπτώσεις μέσα στο ματς την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων».
Ο Δούκας με τον Μισαηλίδη ισοφάρισε 15-15 στο 39:33, αλλά το επόμενο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Φίλιππο.

Με σερί 3-0 και τέρματα των Παπαδόπουλου, Καρυπίδη, Βεσελίνοβιτς έφτασε στο 15-18 (45:27), ενώ κράτησε για 9 λεπτά χωρίς γκολ τον Δούκα με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να σταματάει ότι σουτ πήγαινε προς την εστία. Οι Βεροιώτες κράτησαν το προβάδισμα των τριών γκολ μέχρι το 52’ (17-20) όταν σκόραρε ο Παπαδόπουλος. Ο Αραπακόπουλος μείωσε σε 18-20, ο Μισαηλίδης στην επόμενη φάση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και ουσιαστικά ο Φίλιππος «κλείδωσε» τη νίκη στο 57’ όταν ο Καρυπίδης έκανε το 18-21

Ο Δούκας μείωσε με τον Ντούνη στο 58:19 σε 19-21, αλλά δεν κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πλησιάσει περισσότερο και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 19-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 6-6, 7-9, 11-10, 12-13 (ημx.), 13-14, 15-15, 15-17, 16-18, 18-20, 19-21
ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 1, Πάνου, Μανουσέλης 3, Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 1, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 5, Μπάγιος 2, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 4, Βουτσάς, Καρυπίδης 8, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 4

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος,
Δίλεπτα: 1-4, Πένάλτι: 2/4 – 4/4