Νίκη του Άρη Νικαίας στο αντίο του Τόιτου - greekhandball.com

Νίκη του Άρη Νικαίας στο αντίο του Τόιτου

Μια ακόμα νίκη για τον Άρη Νικαίας, που επικράτησε στο Πειραϊκό ντέρμπι, με 15-19 επί του πολύ καλού Ολυμπιακού Κερατσινίου, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 Ανδρών, στο οποίο οδηγεί την κούρσα με 22 βαθμούς σε 14 παιχνίδια,αναμένοντας την απόφαση της περασμένης αγωνιστικής, για το παιχνίδι με τον Τελαμώνα, που δεν πραγματοποιήθηκε.

Στο πρώτο ημίχρονο, αν και ο Άρης Νικαίας πήρε νωρίς το προβάδισμα, οι παίχτες του Γιάννη Ανταλή κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο 11΄ (3-3). Απο εκεί και πέρα οι δύο
ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Κερατσινίου να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια για τη λήξη του ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ με 7-6.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου, παρουσιάστηκαν καλύτεροι και με ενα επι μέρους σερι 4-8 έκαναν το σκορ 11-14 στο 15' και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κατάφεραν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα κι έφτασαν τελικά στη νίκη με 15-19.

Αξιοσημείωτο ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Παντελή Τόιτου με τον Αρη Νικαίας, που μετακομίζει στη Θεσσαλονίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 15-19
5λεπτα: 0-2, 2-3, 4-3, 4-5, 6-5, 7-6 ημιχ 8-9, 9-12, 11-14, 13-15, 13-17, 15-19 τελ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Ανταλής Ιωάννης) Ανδριώτης, Σαμαράς 5, Πετράκος 2, Στυλιανός, Κουλακάρης 1, Δαλέκος 3, Παντελάκης, Μπάνιας, Αγορός, Καραγεώργος 2, Ματθιάδης 2, Σωτηράκης, Ντέμας, Πολλάκης, Σαρρής.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος) Κουρής 1, Κλημανόγλου 2, Τσαγκούλης, Μουλιάτος 2, Μελετάκος 4, Μαλανδρένιας, Μπίλος 2,  Χρηματόπουλος (τ/φ),   Τόιτος 2,  Μπουλούμπασης, Γρηγοράκης, Τσάτσας 2, Μουρελάτος, Χαρμπής, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος 4.

Διαιτητές: Συρεπίσιος - Καρατράντος