Με όπλο την άμυνα παρέμεινε στην κορυφή - greekhandball.com

Με όπλο την άμυνα παρέμεινε στην κορυφή

Μια ακόμα νίκη για τον Άρη Νικαίας, που επικράτησε των Βριλησσίων, με 22-15, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 Ανδρών, στο οποίο οδηγεί την κούρσα με 24 βαθμούς σε 14 παιχνίδια, αναμένοντας την απόφαση για το παιχνίδι με τον Τελαμώνα, που δεν πραγματοποιήθηκε λόγω μη προσε΄λευσης της ομάδας της Σαλαμίνας.

Τα Βριλήσσια ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 15' (5-6), όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά, για να
τελειώσει το ημίχρονο με την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται με προβάδισμα 2 τερμάτων (12-10).

Στην επανάληψη οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου, με το γνωστό τους όπλο την άμυνα, κατάφεραν να δεχτούν μόλις ενα τέρμα μέχρι το 50' και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πήραν μια διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 22-15.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 22-15
5λεπτα : 1-0, 2-4, 5-6, 7-7, 9-8, 12-10 ημιχ. 14-10, 16-10, 17-10, 18-11, 20-12, 22-15 τελ
.
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Κουρής 5, Κλημανόγλου, Αθανασίου, Τσαγκούλης, Μουλιάτος, Μελετάκος 6,  Μπίλος,  Χρηματόπουλος (τ/φ),  Μπουλούμπασης 5, Γρηγοράκης, Τσάτσας, Κρητικός 3, Χαρμπής, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος 3.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Νικόλαος Εργαζάκης): Πάλλης, Τσικογιαννόπουλος 4, Ντούσικος 6, Όρκας 4, Λάγιος Β, Κατρής, Καμπουρέλης, Λάγιος Π, Νικολακόπουλος, Κλέωπας, Κατσαρός, Γαλανάκης, Λιανός, Σταύρου, Τσιβρανίδης1