Στο τέλος τη νίκη ο ΠΑΟΚ στις Συκιές - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Στο τέλος τη νίκη ο ΠΑΟΚ στις Συκιές

O ΠΑΟΚ κέρδισε με 26-25 εκτός έδρας τον Φοίβο και παρέμεινε κοντά στη 2η θέση του πρωταθλήματος. Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι με τον Αλβανό να δίνει τη νίκη στο Δικέφαλο με πέναλτι.

Μεγάλο παιχνίδι στο Κλειστό Γυμναστήριο Συκεών, με τον ΠΑΟΚ να περνάει από την έδρα του Φοίβου με 26-25 με νικητήριο γκολ του Αλέξη Αλβανού στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο από την αρχή και οι δυο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Φοίβος προηγήθηκε νωρίς με 2-0 όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε και πέρασε μπροστά, ενώ
ξέφυγε και με τρία γκολ διαφορά δυο λεπτά πριν το ημίχρονο. Τελικά οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 13-12 υπέρ του Δικεφάλου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 16-19 στο 39', αλλά οι γηπεδούχοι, που παλεύουν για τη σωτηρία τους, ήταν πολύ μαχητικοί και βρήκαν τρόπους να απαντήσουν. Αρχικά ο Φοίβος ισοφάρισε σε 19-19 στο 46' και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ, με τις δυο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα. Μάλιστα, τρία λεπτά πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 25-24 αλλά κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση στο τέλος. Ο Αλβανός ισοφάρισε με πέναλτι σε 25-25 και στη συνέχεια και πάλι ο πιο έμπειρος παικτης του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και έκανε με τον ίδιο τρόπο το 25-26 17'' πριν το τέλος.

Στο χρόνο που απέμεινε, ο Φοίβος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε ένα αγχωτικό διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

ΦΟΙΒΟΣ- ΠΑΟΚ 25-26
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-6, 7-9, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-16, 16-19, 18-19, 20-20, 23-23, 25-26

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μπέτζιος, Ορφανουδάκης, Καβουσανάκης 2, Τσίριακ 6, Χατζηβακαλέλης, Τσαμεσίδης, Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Χατζηαγαπίου 1, Βότσης 4, Μπαλαμός 6, Βασιάδης, Σαουλίδης, Παρασκευαϊδης, Ασίκης, Πατσιάς.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 2, Τσίλης 6, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 7, Τσαναξίδης, Κωστακίδης 1, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 10-6, πέναλτι: 2/3-6/6