Κλείδωσε την πρωτιά ο Διομήδης - greekhandball.com

Κλείδωσε την πρωτιά ο Διομήδης

Οι «Λύκοι»… κλείδωσαν την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος

Στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας ο Διομήδης Άργους ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στον ΠΑΟΚ με 28-23 στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.
Οι «Λύκοι» σημείωσαν την 13η συνεχόμενη νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα εξασφάλισαν ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο πλέον Φίλιππο Βέροιας. Για τους γηπεδούχους καθοριστικός ήταν ο Νίκος Πασσιάς με 5 γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Άγγελος Τσίλης ξεχώρισε με 7 τέρματα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση, έχοντας και εκτός έδρας ματς στη
Βέροια με τον Φίλιππο, αν δεν θέλει να χάσει την επαφή με τις δύο πρώτες θέσεις, ενόψει και των πλέι οφ.

Το ματς
Στο α’ ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να έχει κάποια πολύ καλά ξεσπάσματα. Συγκεκριμένα οι «Λύκοι» ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν 5-2 στο 8΄με τον Ντάσεβιτς, αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά… χτύπησε στην αντεπίθεση και με σερί 4-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (5-6) στο 11’.
Η ομάδα του Άργους αντέδρασε γρήγορα και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 3 γκολ (9-6) στο 15’ με τον Λοίζο να κάνει 2-3 σημαντικές επεμβάσεις.
Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Διομήδης διατήρησε την διαφορά με τέρμα του Άντρεγιτς για το 12-9 (24’) και με γκολ του Πασσιά για το 13-10 (27’). Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-11.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14 στο 34’ με ωραίο γκολ του Πετρίδη από την περιφέρεια. Στα επόμενα δεκατρία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (24-20) με ένα επιμέρους σκορ 5-1 από το 19-19 στο 47’, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του ηγέτη του «δικέφαλου» του Βορρά Αλέξη Αλβανού που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω προβλήματος στο πόδι.
Κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Διομήδη ήταν ο Νίκος Πασσιάς, ο οποίος σε δύο φάσεις καρμπόν πέρασε τον Τσαναξίδη και σκόραρε για το 20-19 και το 23-20 οδηγώντας και σε δίλεπτες αποβολές των προσωπικό του αντίπαλο.
Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 55’ όταν προηγήθηκαν 27-21, ενώ παράλληλα είχαν μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω τριών δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Τσίλης (πέναλτι σε Άντρεγιτς), Πετρίδης, Κοκκώνης (για διαμαρτυρία).

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 28-23
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 9-6, 11-8, 12-10, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-16, 19-18, 22-20, 27-21, 28-23
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 2.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 7, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-1/1