ΕΣΧΑ Εφήβων: Και μαθηματικά δεύτερος ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Εφήβων: Και μαθηματικά δεύτερος ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ

Ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, ήταν ο νικητής του παιχνιδιού της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήφων της ΕΣΧΑ, επικρατώντας εκτός έδρας τον Δούκα με 24-28, κατακτώντας και μαθηματικά τη δευτερη θέση του ομίλου.

Η ομάδα της Ν.Ιωνίας μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε συνεχώς, κλείνοντας το ημίχρονο με δυο γκολ διαφορά (11-13). Στην επανάληψη η οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο
παιχνίδι και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο 35' (15-15) και μέχρι το 40' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Όμως ο ΔΙΚΕΑΣ βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία, κάνοντας ενα σερί 1-6, έφτασε να προηγείται στο 50' με 17-22, ενα προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 24-28.

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ: 24-28
Πεντάλεπτα: 2-4, 3-4, 4-7, 8-11, 10-12, 11-13 (ημ) 15-15, 16-16, 17-19, 17-22, 20-25, 24-28

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (Ζιβούλοβιτς): Κολλύρης Π (τ/φ), Μούρτζινος(τ/φ), Κορακίδης, Κωστόπουλος, Νιντερέγγερ 2, Αποστολίδης 5, Πολύζος 1, Κολλύρης Ν, Ραϊκόπουλος 2, Βελαώρας Η, Καρόπουλος 2, Χουτόπουλος 3, Βελαώρας Κ 5, Μπαζδέκης 2, Σιμονέτος, Αϊβαλιώτης 2.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Μπούνας): Καραμπουρνιώτης 6, Ηλιόπουλος 4, Παπαδάκης 2, Μακρυγιάννης 5, Μάινας 1, Τσανίκος 1, Δρίτσουλας, Ziu 1, Κουτσόπουλος 2, Στυλιανέλης, Λογοθέτης 3, Λιόλιος 2, Λεονταράς(τ/φ), Κολοκοτρώνης(τ/φ), Γιαννέτος 1, Μαντζώρος.

Δίλεπτα: 3 - 5
Πέναλτι: 3/3 – 1/4
Διαιτητές: Τσάκωνας - Τσάμος