Νίκη της ΑΕΚ μετά από 10 ματς - greekhandball.com

Νίκη της ΑΕΚ μετά από 10 ματς

Τους πρώτους της βαθμούς μέσα στο 2016 πήρε η ΑΕΚ και ξεκόλλησε από τους 14 πόντους. Η Ένωση που πήγε στην Κατερίνη για το παιχνίδι με τον Αρχέλαο μόνο για τη νικη, τελικά τα κατάφερε και νίκησε με 27-36, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (2-4). Από το 15ο λεπτό και πέρα, όμως η ΑΕΚ βελτίωσε την εικόνα της σε άμυνα κι
επίθεση κι έτσι κατάφερε να προηγείται με 4 τέρματα (6-10) και παρά την πίεση του Αρχέλαου μπήκε στα αποδυτήρια με με προβάδισμα 6 τερμάτων (11-17).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό διευρύνοντας το προβάδισμα και ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, έφυγε από την Κατερίνη με ένα εύκολο και πολύτιμο διπλό (27-36).

ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΑΕΚ 26-37
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 4-7, 6-9, 8-13, 11-17 (ημχ.), 12-19, 14-22, 17-27, 19-30, 22-35, 26-37
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σωκράτης Σκούφας): Κοσμίδης, Καράγιαμπας, Ξεφτέρης, Δράντσιου 2, Ράπτης, Ράντος 3, Εγγλέζος 2, Θυμιόπουλος 3, Τερζής, Ραντζέλοβιτς 6, Χαραλαμπίδης 2, Καημενάκης 1, Τριανταφύλλου 3, Χρυσός, Τσαβές, Μπελλής, Παπανάκος 4
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 11, Φίλιππας, Γεωργιάδης 10, Φάμπατς 1, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης 2, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 1, Γιαννόπουλος 2, Πλεχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 2.
Διαιτητές: Λινάρδος- Κάργατζης Δίλεπτα: 7-5 Πέναλτι: 3/3-4/8