Νίκησε και πάει Βέροια για τη 2η θέση - greekhandball.com

Νίκησε και πάει Βέροια για τη 2η θέση

Ο ΠΑΟΚ "φόρτσαρε" στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 34-22 στο Κλειστό της Μίκρας για τη 19η αγωνιστικής της Handball Premier.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ταχύτητα και ξέφυγε στην επανάληψη, φτάνοντας σε μια αρκετά εύκολη νίκη με 34-22 απέναντι στην αξιόμαχη ΧΑΝΘ.

Έπειτα από ένα δυνατό ξεκίνημα του Δικεφάλου στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η ΧΑΝΘ ισορρόπησε το ματς, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου οι δυο
τερματοφύλακες, που πραγματοποίησαν πολύ καλές επεμβάσεις και κράτησαν το σκορ στο επίπεδο του 15-13, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα μόλις δυο τερμάτων.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα και βγάζοντας γρήγορες αντεπιθέσεις ξέφυγαν στο σκορ. Το 16-14 στο 32' έγινε 21-14 στο 39', με τον Δικέφαλο να φτάνει σε ένα προβάδισμα 10 τερμάτων στο 45'. Οι νταμπλούχοι στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμα τους σε αυτά τα επίπεδα, πρόσφεραν ωραίο θέαμα, με αρκετούς παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Το τελικό 34-22 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, που στρέφει πλέον το βλέμμα του στο ντέρμπι της Τετάρτης με τον Φίλιππο στη Βέροια, στη "μάχη" για τη 2η θέση του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ- ΧΑΝΘ 34-22
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-4, 7-6, 9-10, 11-11, 15-13 (ημχ.), 17-14, 22-15, 20-17, 29-19, 30-21, 34-22

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 8, Τσίλης 5, Τσεσμετζίδης 3, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 4, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 5, Τσαναξίδης 2, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 2.

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Κουπαρανίδης, Σιαματάς 3, Σαρηγιαννίδης 3, Παπαδόπουλος Νικ., Δέσπος 5, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Αθ., Κόντης 2, Αργυρίου 6, Πλάτης, Κεσίδης 2, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής 1, Ναουμίδης Αθ.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Λινάρδος, Κόκκινη: 40:44 Μαυρόπουλος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 3-6, πέναλτι: 2/3- 2/4