Πλέι οφ ο Δίας Πολίχνης, έμεινε στην κατηγορία ο ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Πλέι οφ ο Δίας Πολίχνης, έμεινε στην κατηγορία ο ΑΟ Ιωαννίνων

Νίκη με 32-29 πέτυχε ο Δίας Πολίχνης επί του ΑΟΙ το απόγευμα του Σαββάτου, στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τη νίκη αυτή μπήκε στα πλέι οφ ανόδου στην Α1, ενώ παρά την ήττα, η ομάδα του Κώστα Χαρίση, παρέμεινε στην κατηγορία, καθώς το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της Ξάνθης που επίσης διεκδικούσε την παραμονή της στην Α2, ηττήθηκε τελικά με 28-26 από τον ήδη υποβιβασμένο Άρη, σε ένα ματς που έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι o Δίας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίχτες του Λάκη Κεχαγιά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα 8 τερμάτων (18-10). Το δεύτερο ημίχρονο είχε απίστευτη εξέλιξη, με τους φιλοξενούμενους του
Κώστα Χαρίση (ο οποίος είχε δίπλα του στον πάγκο, καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς τον πρόεδρο της ομάδας Γιάννη Καραμπίνα), να μειώνουν σταδιακά το σκορ, το οποίο 6’ πριν το τέλος έφεραν στα ίσια (27-27), αλλά τελικά ο Δίας πιο ψύχραιμος πήρε το ματς, έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ - ΑΟΙ 32-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 8-5, 13-6, 16-8, 18-10 (ημ), 19-13, 23-17, 24-18, 27-23, 28-27, 32-29 (τελ).
Δίας Πολίχνης (Αποστόλης Κεχαγιάς): Χατζηγιαννίδης, Μασούρας, Τσιρογιάννης (4), Ανδρεαδάκης (2), Τραϊανός, Λυμπούδης (4), Ιλέρης (5), Μποσνακίδης (1), Μακέδας (4), Νικολαϊδης (6), Μπαντής (1), Αργυρόπουλος (3), Σαζακιάς (2), Παπαδόπουλος, Μαυρίδης, Θαναηλάκης.
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Τσολίγκας, Λάκκας (1), Μιχαηλίδης (1), Δήμου, Γότσης (2), Χριστακόπουλος (9), Σκανδάλης (8), Δούγιας, Λιάτσος (6), Σίμος (1), Βέργος, Σερασίδης (1), Πανταζής.