Στα χέρια της Πυλαίας η άνοδος στην Α1 ανδρών - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Στα χέρια της Πυλαίας η άνοδος στην Α1 ανδρών

Μεγάλη νίκη, που την καθιστά το απόλυτο φαβορί για την άνοδο στην Α1 ανδρών, πέτυχε η Πυλαία, που επικράτησε με 21-26 μέσα στη Δράμα, επί του τοπικού Χιλιώτης Δράμα 86. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης, θέλει τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι των πλέη οφς επί του αδιάφορου Δία Πολίχνης, για να πανηγυρίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της, την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Αγωνιστικά οι παίχτες του Πάνου Γούσιου μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στον αγώνα, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους που ήθελαν τη
νίκη για να εξασφαλίσουν από χθες την πολυπόθητη άνοδο. Έτσι το ημίχρονο έληξε με 8-14.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους του Σάββα Δεμερτζίδη να προσπαθούν να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως οι παίχτες της Πυλαίας, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όταν η Δράμα 86 πλησίασε πολύ κοντά στο σκορ και επέβαλλαν το ρυθμό τους, φτάνοντας στο τέλος σε μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 21-26, που τους καθιστά πλέον το ακλόνητο φαβορί για την άνοδο στην Α1 ανδρών.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86 - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-26
ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 0-3, 3-4, 3-7, 4-8, 7-11, 8-14 (ημίχ.) 10-15, 13-16, 16-18, 17-20, 20-22, 21-26.

ΔΡΑΜΑ 86 (Δεμερτζίδης) Παπάζογλου Σιδηρόπουλος Κοτζαμαρίκογλου 5, Χαϊτίδης Χατζηνικολάου Αντριέφσκι 5, Βαλαβάνης 4, Κουρτίδης Τσιτσίγκος Σπέντζος 5, Θωμίδης 1, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτσίδης Νέλκος Γιάγκος.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος) Κουκμίσης 1, Αλατσατιανός 2, Καλόμοιρος 2, Βραχιολίδης, Κατσαρός Μιχαηλίδης, Σεβαστίδης 7, Μισυρλής 2, Παπαδόπουλος 2, Λάππας, Μπεϊλής, Αλμπάνης 8, Κίτσος, Κοπλίδης 2, Ζαφείρης, Παρασκευαϊδης

Πέναλτι: 6/4 - 4/4