Αύριο τα σπουδαία για την ανδρών Κ20 - greekhandball.com

Αύριο τα σπουδαία για την ανδρών Κ20

Με το… δεξί στα προκριματικά του EURO 2016 η Εθνική Νέων

Το πρώτο βήμα στον 6ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων του 2016 έκανε η Εθνική Νέων που επικράτησε 26-22 στην Τιφλίδα της Γεωργίας.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνηχσε ιδανικά, προηγούμενη με 8-0 στο 9’, αλλά στην συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 8-15. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική πέρασε μπροστά 14-20 (45’) και 17-22 (48’) και όλα έδειχναν πως θα πάρει μία εύκολη νίκη, ωστόσο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι. Οι Γεωργιανοί μείωσαν στο γκολ (22-23) στο
56:36, αλλά η ελληνική ομάδα επέδειξε ψυχραιμία και πήρε τη νίκη με ένα σερί 3-0 στο φινάλε χάρις τα τέρματα των Ηλιόπουλου (2) και Κρητικού.

ΓΕΩΡΓΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 22-26
ΓΕΩΡΓΙΑ: Ζαρνάτζε 4, Γκιοργκάτζε 3, Γκογκολάτζε 3, Περάτζε 3, Μπουλμπουλασβίλι 2, Κμπιλασβίλι 2, Καζόμια 2, Ρουστάμοφ 2, Τσκοβρεμπάτζε 1, Ντικμάμινια, Ιομπασβίλι, Καντοσβίλι, Κιντέσελι, Μαμουλασβίλι, Τιελίτζε, Τσιντάτζε.
ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κρητικός 1, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Μωραίτης 8, Μελετάκος, Αραμπατζής 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσαναξίδης 3, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Καρκαλάτος, Θεοδωρόπουλος, Ηλιόπουλος 6, Μουτόπουλος, Πολύδωρος.
Διαιτητές: Γιόρουμ- Κλέβεν (Νορβηγία), Δίλεπτα: 2-1, πέναλτι: 2/2-0/0.