Εύκολη νίκη για τους Κύκλωπες - greekhandball.com

Εύκολη νίκη για τους Κύκλωπες

Άνετη επικράτηση σημείωσαν οι Κύκλωπες στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» επί της Νέας Ελβετίας με 27-18 στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο της Β Εθνικής Ανδρών, παραμένοντας έτσι στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Οι Αλεξανδρουπολίτες σε ένα ματς που κυριάρχησαν το πάθος και η ένταση, μπήκαν δυνατά στον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο 10ο λεπτό με 5-2 κόντρα στους Θεσσαλονικείς με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν αμυντικά, αλλά και επιθετικά, καθώς βρήκαν απέναντι τους έναν εκπληκτικό Ξηρόπουλο κάτω από τα γκολπόστ. Συγκεκριμένα ο τερματοφύλακας των Εβριτών πραγματοποίησε σπουδαίες
επεμβάσεις και σε συνδυασμό με τις επιθετικές λύσεις ειδικά από Θεοδώρου και Χαραλαμπίδη η διαφορά έφτασε στα 6 τέρματα στο 20′ (10-4), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 17-9.

Στο δεύτερο μέρος οι Θρακιώτες διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι τους με τη Νέα Ελβετία να πραγματοποιεί λάθη σε αρκετές φάσεις αιφνιδιασμού καθώς αν και μείωσε στα 7 τέρματα δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περισσότερο, μιας και στο 45ο λεπτό το σκορ ήταν 21-14. Οι Κύκλωπες αύξησαν και πάλι στη συνέχεια τη διαφορά στα 9 γκολ, αφού οι Θεσσαλονικείς υπήρξαν νευρικοί με αποκορύφωμα δύο αποβολές, στο 51′ ο Μπιτσιάνης Ι. (3 δίλεπτες) και ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, ο Μιχαηλίδης στο 56′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχοι έτσι σφράγισαν τη νίκη με 27-18, έχοντας ως κορυφαίους στο δεύτερο ημίχρονο τους Ξανθόπουλο και Κωστόπουλο, περιμένοντας πλέον το ντέρμπι κορυφής στο Κιλκίς με αντίπαλο τους Πόντιους σε δύο εβδομάδες, μιας και την επόμενη αγωνιστική οι Κύκλωπες έχουν ρεπό.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 7-4, 10-4, 14-6, 17-9 (ημίχρονο), 18-10, 19-13, 21-14, 23-16, 25-16, 27-18 (τελικό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ταρές): Ρουμελιώτης (4), Ξανθόπουλος (4), Μπασδάνης, Ξηρόπουλος, Ιβόσεβιτς (1), Σέλκος (1), Χαριτούδης (3), Θεοδώρου (4), Χαραλαμπίδης (4), Λιόντος, Κρεωνάς, Παυλίδης, Κωστόπουλος (4), Καραβασίλης (1), Ταρές, Δρίτσικας

ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ  (Μιχαηλίδης): Δουλαβέρης, Γκουγκούσης, Μπιτσιάνης Η. (1), Αγγέλου (1), Φανέ (2),  Θεοδουλίδης, Θεμελιώτης (4), Τσακαλίδης (4), Μπιτσιάνης Ι. (5), Παπαδόπουλος (1), Ηλιάδης, Σαββόπουλος

Πηγή: thrakisports.gr