Νίκη μισή άνοδος για τον Λεωνίδα - greekhandball.com

Νίκη μισή άνοδος για τον Λεωνίδα

Νίκη μισή άνοδο στην Α2 κατηγορία, πέτυχε ο Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων, ο οποίος επικράτησε με 17-18 επί του Θρίαμβου Αθηνών, στο ντέρμπι κορυφής της Β Εθνικής, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής.

Το ματς ξεκίνησε νευρικά,με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να σκοράρουν με αποτέλεσμα το σκορ να κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα.Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Λεωνίδα να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 8-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρίαμβος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να
προηγηθεί με 13-12 στο 40΄ και 15-12 στο 47:45. Στο σημείο εκείνο, ο Αλέκος Περράκης άλλαξε την άμυνα της από 6:0 σε 5:1 και μέσα σε διάστημα 3 λεπτών κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 15-15 στο 50:38 κλέβοντας τρεις συνεχόμενες φορές την μπάλα από τους αντιπάλους της. Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ, με τον Λεωνίδα να προηγείται με 17-18 στο 58:55, σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη, που πιθανότατα θα τους εξασφαλίσει την άνοδο.

Π.Α.Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ - Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ   17-18
Πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 2-4, 3-4, 5-6, 8-9(ημίχ.),11-11, 13-12, 14-12, 15-14, 15-16, 17-18

Π.Α.Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ(Δρέττας Νικόλαος-προπονητής):Χριστοδούλου 4,Παπούλιας 1,Μίχος 1, Στάλικας,Κρεμόνας 2,Τριανταφύλλου 4,Βρόντος,Παπουτσής,Κωνσταντινίδης,Τσάκωνας, Σικιαρίδης,Αγγελής 5,Λάλας,Δάβαρης,Θεοδοσόπουλος,Ζέκιος.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ(Περάκης Αλέξανδρος-προπονητής):Αντωνιάδης,     Κάγκαλος,Αθανασιάδης,Οικονομίδης 1,Σοφικίτης,Μηνιώτης 3,Τσέλος 2,Θάνος,Γκίκας 4, Μανώλης,Παράσχης 6,Σκεπετάρης,Φίλης,Τσάκουλης 2,Βασιλείου,Γαρίδας.

Πέναλτι: 3/5 - 5/5   Δίλεπτα: 6 - 9