Προβάδισμα τίτλου για τη Νεα Ιωνία - greekhandball.com

Προβάδισμα τίτλου για τη Νεα Ιωνία

Προβάδισμα τίτλου για τη Νέα Ιωνία που στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών, επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με σκορ 24-26 και πλέονμε νίκη την Τετάρτη στην Αθήνα, θα στεφθεί πρωταθλητής.

Η Νεα Ιωνία παρά την απουσία της Τσάκαλου, μπήκε πολύ δυνατα και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που έδειχνε πολύ αγχωμένος κάνοντας αρκετά επιθετικά λάθη. Έτσι η Νέα Ιωνία διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, ένα σταθερό προβάδισμα 1-2 τερμάτων, για να
κλείσει το ημίχρονο με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 8-10.

Στην επανάληψη, η Νέα Ιωνία ξεκίνησε όπως και στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 4 τερμάτων στο 38', ενώ στο 53' το σκορ ήταν 19-23. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Δικεφάλου που μείωσε και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 23-23 στο 56', δίνοντας νεα τροπή στο παιχνίδι. Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, οι παίχτριες της Νεας Ιωνίας ήταν πιο αποτελεσματικές σε άμυνα και επίθεση, για να φτάσουν στη νίκη με 24-26, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

ΠΑΟΚ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 24-26
Πενταλεπτα 0-1, 1-2, 3-6, 5-7, 7-8, 9-10 12-13 ημ,14-18, 15-20, 17-21, 21-23, 24-26 τελ.

ΠΑΟΚ: Νουλα 5, Τσαουσιδου 3, Djeric, Milacic 6, Μουρνου 3, Ρατσικα, Μπατσαρακουδη, Κωστοπουλου, Παυλου, Τσομπανιδου, Βαφειαδου 3, Στρατακη, Παπαζογλου, Μαστακα 4 , Κοτσιδου, Ζυγουρα

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Κεπεσιδου, Μπαλαφα, Braouer 5, Παπανικολαου 2, ΠαΠπα 12, Saidova, Ζυγουρα 3, Κοντοστεργιου, Μανδα, Χρυση 2, Χατζηπαρασιδου, Βασιλειαδου, Σαραντακου, Μασμανιδου 1, Χρονοπουλου 1, Στουγιανιδου

Πέναλτι: 4/5- 4/5