Ήττα από την Αυστρία στην πρεμιέρα για την ανδρών Κ18 - greekhandball.com

Ήττα από την Αυστρία στην πρεμιέρα για την ανδρών Κ18

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λιθουανίας (15-21 Αυγούστου) η Εθνική Εφήβων που γνώρισε την ήττα με 32-24. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα, αφού βρέθηκε να προηγείται στο 7’ με τέσσερα γκολ διαφορά (2-6), έχοντας εγκλωβίσει τους Αυστριακούς, οι οποίοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους.

Η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18’ (7-8), αλλά στην συνέχεια δεν κατάφερε
να σταθεροποιήσει την απόδοσή της και η Αυστρία με ένα σερί 6-0 βρέθηκε μπροστά με 13-8 στο 26’, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 14-9.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική έκανε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει το ματς και μείωσε αρκετές φορές στα δύο γκολ (16-14, 17-15, 18-16, 19-17), ενώ έχασε ευκαιρίες να πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Ωστόσο έχασε την αυτοσυγκέντρωση της το διάστημα 44-47 και με ένα γρήγορο 4-0, οι Αυστριακοί ξέφυγαν με 23-17 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την νίκη.
Αύριο η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ στις 17:00 και μόνο με νίκη θα έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

ΑΥΣΤΡΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 32-24
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 5-7, 8-8 12-8, 14-9 (ημχ.), 15-11, 16-14, 20-17, 24-19, 27-20, 32-24
ΑΥΣΤΡΙΑ (Κρίστιαν Γκλάσερ): Φουκς 6, Γκάντζελ 3, Γκόλεντζ, Χούτετσεκ Λ. 3, Χούτετσεκ Σ. 1, Κόπιτς, Μόρ, Μορέτο 5, Όφνερ 1, Πέλζ, Πλόνερ, Σχρατένεκερ 1, Στεφάνοβιτς 2, Στούμερ 5, Βούτσκοβιτς 3, Βούρστ 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Παπαδόπουλος, Μαντζόπουλος 1, Τσακουρίδης 6, Ασβεστάς 2, Σαλαπάτας 1, Νικολούτσος, Μπέτζιος, Λιάπης 2, Λιόλιος 1, Καραμπουρνιώτης 2, Ανθομελίδης 1, Καλόμοιρος 1, Τριανταφυλλίδης, Στίγκας 1, Κολλύρης , Τότος 6
Παρατηρητές: Καζινιέκς (Λετονία)- Φόρστρομ (Φινλανδία), Διαιτητές: Γκέρατς- Γκέρατς (Ολλανδία), Δίλεπτα: 7-4, πέναλτι: 2/3-1/4