Ριο 2016: Γαλλία - Δανία στον τελικό των ανδρών μετά από συγκλονιστικούς ημιτελικούς (βίντεο) - greekhandball.com

Δύο συγκλονιστικοί ημιτελικοί πραγματοποιήθηκαν στην Future Arena του Ρίο στη Βραζιλία.

Γαλλία και Δανία νίκησαν με το ίδιο σκορ (29-28) τις Γερμανία και Πολωνία και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων που θα διεξαχθεί το βράδυ (22:00) της Κυριακής, ενώ οι ηττημένοι θα αγωνιστούν νωρίτερα (16:39) για το χάλκινο μετάλλιο.

Η Γαλλία έγραψε ιστορία, αφού προκρίθηκε για 3η συνεχόμενη φορά σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Σουηδίας (1992, 1996, 2000), ωστόσο σε αντίθεση με την
ομάδα της Σκανδιναβίας έχει σαν στόχο το 3ο χρυσό μετάλλιο, κάτι που αν συμβεί θα είναι μοναδικό επίτευγμα στην ιστορία του αθλήματος.

Οι «τρικολόρ» έλεγχαν το ματς κόντρα στην Γερμανία, έχοντας ασφαλές προβάδισμα σε όλο το ματς 4-5 τερμάτων με ευστοχία που έφτασε το 64%. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε την αντεπίθεσή της, καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 7-2 να μετατρέψει το 26-21 (49’) σε 28-28 (59’). Μάλιστα Ρέιτσμαν ήταν αυτός που έκανε το 27-28 και το 28-28 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Ντανιέλ Ναρσίς κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε.
Με τρομερό γκολ από την περιφέρεια σχεδόν με την λήξη έγραψε το τελικό 29-28 για τους Γάλλους.

Ο Ναρσίς τελείωσε το ματς με 7 γκολ, ενώ για τα «πάντσερ» Γκενσχάιμερ με 11 και Κούν με 8 τέρματα, ήταν κορυφαίοι.

Η ομάδα του Κλοντ Ονεστά έφτασε αισίως τα 17 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, τα 4 είναι στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα 9 σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και άλλα 4 σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

JO 2016 – Handball : Le but mythique de Daniel... από nonstopzappingofficiel

Η καταπληκτική Δανία του Μίκελ Χάνσεν (10 γκολ) νίκησε στην παράταση την μαχητική Πολωνία με 29-28 με τον κανονικό αγώνα να ολοκληρώνεται 25-25. Οι Πολωνοί ήταν αυτοί που ισοφάρισαν στο 59:58 με τον Ντάσεκ, αλλά στην παράταση η Δανία με ένα γρήγορο 3-0 σερί έφτασαν στο 25-28 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρόκριση.
Για την ομάδα του Ντουσεμπάεφ ξεχώρισαν και πάλι Μπελιέτσκι (7 γκολ) και Βιζομίνσκι (19/40 επεμβάσεις με 48%).

Οι «Ρόλιγκανς» έγραψαν ιστορία, αφού προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ εξασφάλισαν ταυτόχρονα το πρώτο τους μετάλλιο στην κορυφαίο διοργάνωση του πλανήτη, έχοντας πλέον συνολικά 11 με 4 σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και άλλα 6 σε Ευρωπαϊκά.