Σπουδαίο διπλό της ΑΕΚ επί του Διομήδη - greekhandball.com

Σπουδαίο διπλό της ΑΕΚ επί του Διομήδη

Ήταν δεδομένο ότι η Νέα Κίος ήταν ένα γήπεδο… αφιλόξενο για την ΑΕΚ με τέσσερις ήττες και διαφορά τερμάτων 116-76! Ωστόσο στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος έσπασε την «κατάρα» και επικράτησε με 26-28 του Διομήδη.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με τον Χόγκας, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Ο Διομήδης ισοφάρισε σε 2-2 και 4-4 αντίστοιχα στο 10'. Από εκείνο το σημείο η «Ένωση» πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε διαρκώς, φτάνοντας να προηγείται με 9-14 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι «Λύκοι» κάλυψαν την διαφορά και ξαναμπήκαν στο ματς, ισοφαρίζοντας
μάλιστα σε 26-26 τρία λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η ΑΕΚ με τέρματα των Νικολαϊδη και Πέρρου πήρε το σπουδαίο «διπλό».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ- ΑΕΚ 26-28
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-3, 5-6, 6-7, 8-10, 9-14 (ημχ.), 14-16, 16-18, 17-19, 20-22, 23-23, 26-28
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αιβαλιώτης, Ταουσιάνης, Γιόσμου 4, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 4, Σαμαράς 3, Μισαηλίδης 5, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 2, Πασσιάς 5.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 5, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Παρατηρητής: Νικολίτσας
Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/4-3/5.