Α2 ανδρών: Επιστροφή Ριγανά με νίκη για τον Φαίακα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Επιστροφή Ριγανά με νίκη για τον Φαίακα

Σημαντική νίκη με σκορ 27-20 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Ανδρών πέτυχε η ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας, με αντίπαλο την αντίστοιχη των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης, παρουσία πολλών φιλάθλων που γέμισαν για ακόμα μια φορά το κλειστό του ΕΑΚ Κέρκυρας.

Το άγχος των παιχτών του Φαίακα για ένα καλό ξεκίνημα και μια καλή παρουσία μπροστά στον κόσμο του, ήταν μεγάλο, γεγονός που φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού, με τα λάθη να είναι αρκετά με το σκορ να είναι συνεχώς κοντά και την ιδιαίτερα αξιόμαχη ομάδα της Αλεξανδρούπολης (που είχε και την κόπωση του ταξιδιού ταξιδεύοντας αυθημερόν, ξεκινώντας από τα ξημερώματα της Κυριακής από τη μακρινή πόλη του
Έβρου) να προβάλει σθεναρή αντίσταση σε όλο το 1ο ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 11-10.

Παρόμοια ήταν και η έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με τον Φαίακα μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό να δέχεται 1 κόκκινη (Καραμανλής) και 2 δίλεπτες και το σκορ να είναι ισόπαλο 12-12 στο 35'. Παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα οι Κύκλωπες δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν σε αντίθεση με τους Κερκυραίους που με 3 παίκτες λιγότερους κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 4 τέρματα και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Κυκλώπων, κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο έως το 50' (25-15). Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν μάλλον διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 27-20.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η επίσημη πρώτη επανεμφάνιση του Νίκου Ριγανά ως παίκτη που μπήκε στο παιχνίδι στο 10' και πέτυχε μάλιστα και 5 τέρματα.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 27-20
Πεντάλεπτα:2-2, 4-3, 6-4, 8-6, 9-8, 11-10(ημιχρ)12-12, 17-13, 21-15, 25-15, 26-18, 27-20(τελικό)

Α.Ο Φαίαξ Κέρκυρας (Ριγανάς):  Ριγανάς(5), Μπαρούμας, Παγωνίδης(1), Δελλής(3), Κορακιανίτης(1), Κουλούρης, Τσιλιμπάρης, Λινάρδος, Ασμάνογλου, Δάσκαλος(5), Δημητρέλλος Η.(5), Κυριακίδης, Γιούργας(4), Δημητρέλλος Χ., Βάγιας(1), Καραμανλής(2)

Α.Σ. Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες):  Σέλκος, ΛΙόντος(1), Θεοδώρου, Κωστόπουλος Β., Πιστόλας(6), Τζινέρης(6), Κωστόπουλος Ι.(1), Μπασδάνης(1), Καραβασίλης, Ξηρόπουλος, Επιτρόπου, Ξενοπανάγος, Ξανθόπουλος(3), Χαραλαμπίσης Ε.(2), Χαραλαμπίδης Α., Τάρες

Πέναλτι:5/5-2/5