Α2 Ανδρών: Διπλασίασε τις νίκες του ο Ιωνικός - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Α2 Ανδρών: Διπλασίασε τις νίκες του ο Ιωνικός

Τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδελφειας στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών. Η ομάδα των Μαντζόπουλου-Φουντεδάκη επικράτησε στο Βύρωνα επι της τοπικής Αναγέννησης με 19-24.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με διαφορά εννέα τερμάτων και το σκορ στο 2-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε η ίδια μέχρι το 50' με τον Ιωνικό να προηγείται με 12-19.
Οι γηπεδούχοι όμως με ενα σερι 5-1 μέχρι το 55' κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα τρια τέρματα (17-20) και το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον. Στα τελευταία πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, οι παίχτες του Ιωνικού κατάφεραν με καλή άμυνα να σταματήσουν το σερί της Αναγέννησης και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 19-24.

Για το παιχνίδι ο παίχτης του Ιωνικού Κώστας Σωτηρίου δήλωσε:
"Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα και ευτυχήσαμε να προηγηθούμε με 9 γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκαμε αδικαιολόγητα χαλαροί στο γήπεδο με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά. Κρατάμε τους δυο βαθμούς απ' αυτή την εμφάνιση οι οποίοι είναι πολύ σημαντικοί για τη συνέχεια."

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 19-24
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 1-3, 2-7, 2-8, 2-11 (ημχ.), 4-14, 7-16, 10-18, 12-19, 17-20, 19-24.

Αναγέννηση Βύρωνα (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ): ΖΑΓΓΑΝΑΣ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ (4), ΓΚΛΑΒΟΠΟΥΛΟΣ (1), ΤΣΕΡΠΕΣ, ΠΑΝΤΑΖΗΣ (1), ΞΕΣΦΙΓΓΗΣ (1), ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ, ΠΑΧΗΣ (1), ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ (3), ΟΣΣΙΝΟ (1), ΤΣΟΡΔΑΣ (6), ΚΑΛΛΟΝΙΑΤΗΣ (1), ΣΙΑΤΙΡΛΗΣ, ΚΡΑΝΙΩΤΗΣ, ΧΡΥΣΟΣΠΑΘΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ.

Ιωνικός ΝΦ (ΜΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ): ΛΕΡΟΥΤΣΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, ΚΩΣΤΑΣ, ΓΑΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ (2), ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ (4), ΞΑΝΘΑΚΗΣ, ΜΠΙΤΟΠΟΥΛΟΣ (5) , ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ (4), ΜΟΥΡΕΛΑΤΟΣ (2), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ (5), ΤΣΑΓΚΟΓΕΩΡΓΑΣ (2), ΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΚΑΨΑΛΗΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ.